Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krople wody na rozpalone kamienie - premiera w Teatrze Nowym w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Ascetyczną scenografię do spektaklu przygotowali Jakub Porcari i Patrycja Płanik
Ascetyczną scenografię do spektaklu przygotowali Jakub Porcari i Patrycja Płanik fot. Paweł Dobrowolski
"Krople wody na rozpalone kamienie" Reinera Wernera Fassbindera to najnowsza premiera przygotowana przez Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Sztukę Fassbindera reżyseruje Jakub Porcari, swego czasu asystent Krystiana Lupy i Michała Zadary.

"Krople wody..." przedstawiają psychiczne gry, które rozegrały się między dwoma damsko-męskimi związkami. Na ich czele stali Franz i starszy od niego o 15 lat Leopold. Z czasem coraz ważniejszy staje się wątek homoseksualny, który był też obecny w życiu Fassbindera.

W 2000 roku sztukę sfilmował Francois Ozon. Podczas Berlinale obraz został wybrany najlepszym filmem poświęconym gejom i lesbijkom, zaś w 2002 roku otrzymał Grand Prix festiwalu Nowe Horyzonty.

W spektaklu grają doskonale znani aktorzy Teatru Nowego: Kamila Salwerowicz, Monika Buchowiec i Piotr Trojan. Gościnnie natomiast ujrzymy Karola Śmiałka, związanego dotąd głównie ze scenami krakowskimi. Trzy lata temu, podczas pierwszej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultury, widzieliśmy go w spektaklu "Szyc" Teatru Barakah, gdzie zagrał Czerhesa Peltza. Śmiałek skomponował też muzykę do łódzkiego spektaklu i napisał wykorzystywane w nim piosenki (jest wokalistą i liderem alternatywnego zespołu Śmiałek).

Akcja spektaklu rozgrywa się w mieszkaniu, lecz realizatorzy zrezygnowali z naturalitycznych czynności, jak płukanie szklanek czy przynoszenie pantofli. Zostały one zredukowane do relacji czysto psychicznych między postaciami. Zaś miłosne sceny rozgrywające się w łóżku zostały zastąpione przez oddzielającą aktorów od widzów zastawkę, na którą rzucane będą obrazy na żywo z kamery. Także naturalistyczna śmierć w finale (sztuka nosi podtytuł "Komedia z pseudotragicznym zakończeniem") zostaje zmieniona.

Twórcy przekonują, że każdy widz poczuje, że "mógłby wpaść w wir niesprawiedliwej gry. Kto nie odczuje jej logicznie, dostrzeże ją przez obraz. Kto nie przez obraz, to cieleśnie. A kto nie cieleśnie, to intuicyjnie albo uczuciowo". Premiera 3 marca o godz. 19.15.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto