Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalni w Rogóźnie mówimy - STOP!

Redakcja
Protest przeciwko budowie kopalni odkrywkowej w Rogóźnie, ukazanie przerażającej zmiany klimatu na świecie, próba unaocznienia zbliżającego się zagrożenia, któremu jesteśmy w stanie zapobiec...

O tym wszystkim mogliśmy się dowiedzieć 24 marca br. podczas akcji proekologicznej zorganizowanej w klubie Luka przy ul. Zgierskiej 26.

Międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego – Greenpeace wraz z Klubem Przyjaciół Ziemi, zorganizowały w łódzkim klubie Luka akcję przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej w Rogóźnie.

Zdaniem ekologów kopalnia, będzie miała negatywny wpływ na klimat całego regionu łódzkiego. Lasy – sokolnicki, łagiewnicki i szczawiński mogą przestać w ogóle istnieć. To jeszcze nie wszystko. Dotychczasowe wody powierzchniowe – rzeki, stawy rekreacyjne i rybne zostaną osuszone poprzez powstanie leja depresyjnego. Eksploatacja węgla brunatnego spowoduje znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza oraz pozbawi Łódź i Zgierz wody głębinowej.

W ramach akcji proekologicznej mogliśmy zobaczyć film Davisa Guggenheima "Niewygodna prawda". To wykład na temat zbliżającej się katastrofy ekologicznej naszej planety. Ukazuje on sytuację efektu cieplarnianego na Ziemi. To przecież podniesienie temperatury może wywołać takie reakcje, jak:
- topnienie lodowców, które prowadzi do zalewania obszarów nadmorskich
- przesunięcie stref klimatycznych o 150 – 500 km ku biegunom do końca XXI wieku
- zaburzona zostanie równowaga w ekosystemach – ginięcie gatunków o małych zdolnościach adaptacyjnych
- występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof klimatycznych – upały, powodzie huragany

W obrazie "Niewygodna prawda" temu wszystkiemu przygląda się jeden człowiek – Al Gore, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, który poświęca całe swoje życie ratowaniu naszej planety. Al Gorge uważa jednak, że możemy zapobiec katastrofie, poprzez:
- wprowadzenie nowych technologii produkcji energii w elektrowniach cieplnych
- zastępowanie tradycyjnej energetyki przez alternatywną (energia geotermalna, biomasa, wiatr itp.)
- eliminowanie freonów
- składowanie emitowanego dwutlenku węgla z elektrowni cieplnych w naturalnych podziemnych zbiornikach, w wyeksploatowanych złożach lub na dnie oceanów.

Każdy uczestnik wczorajszego spotkania mógł złożyć podpis przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej w Rogóźnie. Wszyscy chętni zostali także właścicielami eko – torby, którą mogli własnoręcznie ozdobić szablonem "Klimatycznej Łodzi" autorstwa Pawła Kupczaka.

W klubie Luka można było również obejrzeć reportaż Greenpeace "Ziemia na Krawędzi" doskonale obrazującył sytuację zagrożenia, w której się znaleźliśmy. Powodzie w Bangladeszu, huragany na Florydzie, katastrofalne susze w Afryce i Australii, topniejące lodowce na biegunach i w Himalajach. Efektem tego mogą być poważne problemy społeczne i gospodarcze, które spowodują fale uchodźców do naszej części świata.

A co grozi Polsce? Przede wszystkim częstsze wichury i trąby powietrzne, długie okresy suszy, a po nich ulewy i powodzie, mniejsza ilość opadów, czyli brak wody w rolnictwie i spadek plonów, zalanie terenów nadmorskich. To człowiek przyczynia się do występujących zmian klimatu – emituje on do atmosfery miliardy ton dwutlenku węgla, który powoduje efekt cieplarniany. Polska, chociaż nie należy do największych, ani najbardziej zaludnionych krajów, to jest w pierwszej 20 państw, które emitują najwięcej dwutlenku węgla.

Nie wyciągnęliśmy jeszcze wniosków? W 2008 roku Ministerstwo Środowiska wydało kopalni Konin koncesję na wydobycie węgla z nowej odkrywki Tomisławice. Jakie przyniesie to skutki?
- lej depresyjny , który spowoduje osuszenie tutejszych jezior, studni i ziem uprawnych.
- zniszczeniu ulegnie również cały ekosystem, w którym występuje 132 gatunków zagrożonych roślin i 150 gatunków ptaków. Zniszczony zostanie teren najbogatszego rozrodu płazów na Kujawach.
- zniszczonych zostanie 12 wsi
- 400 rolników zostanie pozbawionych ziemi
- obniży się jakość życia mieszkańców w okolicy poprzez emisję pyłów z kopalni, nastąpi również zniszczenie walorów rekreacyjnych. Czy pozwolimy żeby sytuacja się powtórzyła?

Najważniejsze, że jesteśmy pokoleniem, które zdaje sobie sprawę ze zbliżającego się zagrożenia. Pamiętajmy, że to od nas zależy czy nasze dzieci będą żyły w normalnym świecie, czy też, w tym, który jest pogrążony w chaosie wywołanym przez zmianę klimatu.

Każdy, komu nie był obojętny los Łodzi i okolic był z nami…

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto