Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino animowane w zabytkowym tramwaju

łk
Kino w Tramwaju
Kino w Tramwaju archiwum
O tym, że łódzka animacja to nie tylko studio Se-ma-for, przekonamy się odwiedzając w sobotę wieczorem starą pętlę tramwajową przy ul. Północnej. Od godz. 20.30 w ramach "Kina w Tramwaju", w zabytkowym wagonie prezentowane będą trzy produkcje Studia Filmowego Anima-Pol.

Wieczór rozpocznie premierowy pokaz obrazu dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej "Na cztery łapy, czyli szkolne przygody Pimpusia Sadełko" w reżyserii Agnieszki Paszkiewicz. Potem przyjdzie czas na poetycką impresję z muzyką Fryderyka Chopina "Nokturn zimowy" w reż. Joanny Wierzbickiej oraz "Ruchome okno" w reż. Stanisława Lenartowicza. Oprócz spotkania z twórcami filmów organizatorzy "Kina w Tramwaju" zapowiadają konkursy i niespodzianki.

"Na cztery łapy, czyli szkolne przygody Pimpusia Sadełko" to przedstawiona metodą kolażu, a rozgrywająca się w notatniku, historia kotka Pimpusia, synka państwa Sadełków. Niesforny Pimpuś trafia do szkoły Pani Matusowej "Pod Pierogiem". Edukacja nie przebiega jednak jak spłatka - psotnik przeganiany jest z kuchni, w jadalni ściąga na siebie obrus z naczyniami, a nocna bitwa na poduszki kończy się totalnym bałaganem. Ochota do psot bynajmniej mu nie przechodzi. Nie straszne mu będą nawet psy...

Metaforyczny "Nokturn Zimowy" ukazuje losy obywatela świata, spadkobiercy dziedzictwa kultury ludzkiej. Kolejne ujęcia filmu łączą się ze sobą za pomocą metamorfoz i nawiązań do motywu koła, kuli i okręgu. Podkreślona zostaje również symbolika liczby "trzy" (trzy kobiety - bohaterki filmu, towarzyszące im ptaki etc.), uznawanej w kulturze za doskonałą i świętą.

O tym, że nie ma jednego okna, przez które patrzymy na świat ,przekonywał nas będzie film Stanisława Lenartowicza "Ruchome okno". Przy wielości rozmaitych ekranów i projekcji rzeczywistości, które nosi w sobie każdy z nas, wrażenia jakie pozostawiają doświadczone obrazy są silniejsze od logicznej argumentacji. Film nagrodzony na XVIII Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w 2008 roku, ukazuje wiele zdarzeń, rozgrywających się równocześnie. Układają się one w różne rytmy i ciągi, będące głosem świata, w którym rodzą się i upadają cywilizacje, ludzkie szczęścia przeplatają się z dramatami.

Film "Na cztery łapy, czyli szkolne przygody Pimpusia Sadełko" został dofinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, a dwa ostatnie obrazy - przez PISF.

Studio Anima-Pol powstało w 1989roku w Łodzi jako spółka polsko-francuska, od 1991 roku działa jako prywatne studio. Właścicielami są Jadwiga Wendorff i Paweł Wendorff. Kadra animatorów i malarzy edukowała się pod okiem realizatorów ze studia Cartoone w Paryżu. Anima-Pol skupiało się na filmach dla dzieci, dziś tworzy też filmy fabularne, dokumentalne i programy edukacyjne.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto