Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się uczyć lepiej i skutecznie?

Kamila Zygmunt
Kamila Zygmunt
Skuteczność nauki nie musi wcale zależeć od systematyczności. Ważne jest, co jemy, a nawet jak spędzamy czas wolny.

Nauczyciele i rodzice jak mantrę powtarzają dzieciom, że tylko systematyczność w uczeniu się pozwoli im spokojnie podejść do sprawdzianów i egzaminów. Nikt nie zaprzeczy, że efektywność nauki zależy w dużej mierze od właściwego zaplanowania jej etapów i zdyscyplinowania. Niemniej zanim otworzymy książki, warto zastanowić się co jemy, jak spędzamy czas wolny, a nawet jakie jest nasze podejście, bo bez tego trudno będzie nam przyswoić wiedzę.

Żołądek - klucz do skutecznej nauki

Jak się zatem lepiej uczyć? Po pierwsze sprawdź, co jesz. Zacząć należy od właściwego śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem. - Jego podstawowym składnikiem powinny być węglowodany złożone, wpływające na prawidłową pracę układu nerwowego i dostarczające dużej ilości energii - mówi mgr inż. Beata Śpiewak. - Znajdziemy je w pełnoziarnistym pieczywie, ryżu, makaronach i warzywach strączkowych - dodaje.

Jako przekąska świetnie sprawdzą się owoce zawierające potas (np. banan), który usprawnia przesyłanie impulsów elektrycznych w mózgu, i witaminę C (gł.cytrusy).

Obiad to przede wszystkim różnorodne warzywa (żelazo) oraz ryby - źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływających na prawidłową koncentrację i zapamiętywanie.

Kolacja powinna być lekka, nieobciążająca żołądka. - Odpowiednia dieta to także ruch, pamiętajmy zatem o spacerach i ćwiczeniach, dotleniających mózg - podkreśla Beata Śpiewak. - Ważne jest również regularne picie wody, która lepiej zadba o równowagę wodną organizmu niż inne napoje, ponieważ w 2/3 się z niej składamy - zauważa.

Ucz się... z przerwami

W skutecznym uczeniu równie ważne jest, by uświadomić sobie, że gdy zasiadasz do książek, to nieprawdą jest, że nic innego się już nie liczy.

Z punktu widzenia psychologii, najważniejsze jest ocenienie materiału i dostosowanie odpowiedniej metody przyswajania przed rozpoczęciem nauki. - Jeżeli musimy w krótkim czasie opanować dużą ilość wiedzy, najlepiej będzie, jeżeli po każdej mniejszej części zrobimy sobie przerwę - radzi psycholog Katarzyna Serwa. - Nie powinna być ona zbyt długa, żeby nie włączył się proces zapominania. Nauka bez przerw dobrze sprawdza się w przypadku małych partii materiału, które są dla nas zrozumiałe, a więc łatwiej je zapamiętać - dodaje psycholog.

Istotne jest również, by nie uczyć się "ciągiem", ale powtarzać każdą z partii opanowanego materiału oraz dostosować długości przerw, do ilości poznanego wcześniej materiału. Im więcej materiału, tym dłuższa przerwa, by się w głowie "poukładało". - Powinniśmy również pamiętać o znalezieniu najlepszej pory aktywności naszego mózgu i odpowiednim podziale materiału - podkreśla psycholog.

Kilka prostych zasad może zatem skutecznie poprawić efekty niekoniecznie wielogodzinnej nauki. Warto o tym pomyśleć wcześniej, bo na dzień przed egzaminem, to nawet modlitwa już nie pomoże. - We wszystkim potrzebna jest systematyczność: zarówno w modlitwie jak i w nauce - mówi ks. dr Marcin Czajkowski. - Przysłowie "Jak trwoga to do Boga" absolutnie nie sprawdza się w tym przypadku - kwituje.

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"

Czytaj także:
- Retkinia wzbogaciła się o park zabaw
- Harry Potter i Insygnia Śmierci - opinie o 7. części

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto