Informatyka, motoryzacja, logistyka- to warto studiować. Nie tylko w Łodzi

Artykuł sponsorowany
Newiele już czasu zostało, by ostatni z ponad trzystutysięcznej rzeszy tegorocznych maturzystów wybrali kierunek studiów. Jednym z kryteriów wyboru jest, rzecz jasna, perspektywa znalezienia pracy po ukończeniu uczelni. Statystyki GUS potwierdzają to, co, niestety, w ostatnich latach wiadomo: wyższe wykształcenie przestało dawać gwarancję zatrudnienia. Liczba bezrobotnych absolwentów idzie w setki tysięcy.

Studia sobie,rynek pracy sobie
- Od lat obserwujemy zjawisko masowego kształcenia na uczelniach wyższych i niewłaściwie zaplanowanych karier. Abiturienci najczęściej nie są pewni, jak ma wyglądać ich przyszłe zawodowe życie. Idą na studia po dyplom, zamiast po konkretną wiedzę i zawód - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.
Efekt? Zdobyte wykształcenie często nie znajduje zastosowania w planach pracodawców. - Skutek jest oczywisty- utrzymujące się bezrobocie wśród młodych, brak perspektyw na solidną i satysfakcjonującą pracę. Dlatego ważne jest, by przy planowaniu zawodowej ścieżki uwzględniać aktualne trendy i prognozy dotyczące rynku pracy - dodaje prezes.

Najczęściej wybierane kierunki studiów
Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, najczęściej wybierane kierunki studiów to od lat informatyka, prawo, zarządzanie, ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość, automatyka i robotyka, psychologia, pedagogika.
Informatyka jest nie tylko najczęściej wybieranym kierunkiem studiów w ostatnich latach ale jednocześnie branżą o największym popycie na pracowników. Jak pokazują dane Work Service, deficyt na pracowników tej branży wzrasta.

Kogo potrzebują pracodawcy?
- Dynamiczny postęp technologiczny znajduje swoje odzwierciedlenie na ryn-ku pracy. Średni deficyt informatyków i programistów sięga w tym roku 34 proc. a zarobki oferowane na start kariery nawet dwukrotnie przekraczają te, na które można liczyć w pozostałych branżach. Duże zapotrzebowanie dotyczy też fachowców z sektora motoryzacyjnego i nowych technologii - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.
Wybierając kierunek studiów warto zainteresować się też specyfikacją lokalnego rynku pracy. I tak, na przykład, od lat wokół Łodzi - dzięki jej centralnemu położeniu na mapie Polski - powstają centra logistyczne. Ten boom nie powinien się skończyć - domykający się właśnie pierścień autostrad wokół miasta poprawi jeszcze i tak już dość dobre skomunikowanie miasta z resztą kraju i może być kolejną zachętą dla następnych inwestorów, by właśnie tu lokalizowali centra magazynowe i dystrybucyjne.

Perspektywiczne wydają się też kierunki studiów organizowane we współpracy z firmami, które chcą zapewnić sobie w ten sposób kadrę wykształconą w sposób uprofilowany pod swoje potrzeby. Coraz częściej takie studia można w Łodzi znaleźć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto