Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Wojna Światowa wypada z programu podstawówki i gimnazjum

Spoza miasta
Spoza miasta
W szkole podstawowej i gimnazjum na lekcjach historii nie będzie II Wojny Światowej. To jedno z założeń nowej reformy programowej.

Od 2012 roku uczniowie nie będą przerabiać całej historii po kolei: w podstawówce, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Przedmiot zostanie podzielony na trzy części, które będą realizowane na kolejnych etapach edukacji.

Edukacja uczniów podstawówek zakończy się na omówieniu Konstytucji 3 maja. Gimnazjaliści swoją przygodą zakończą na pierwszej wojnie światowej. Nauka historii w liceum rozpocznie się od historii współczesnej, która do tej pory zdaniem profesor Jolanty Choińskiej-Miki, współautorki wprowadzanych przez MEN zmian, była zaniedbywana.

- Formuła trzykrotnego powtarzania podobnego zakresu treści ma mankamenty - informuje prof. Choińska-Mika. - Nauczyciel musi uczyć w pośpiechu, bardzo często omawia poważne i skomplikowane zjawiska pobieżnie i zmuszony jest do selekcji materiału. Ofiarą takich złych zabiegów pada najczęściej historia najnowsza. Zespół przygotowujący nową podstawę programową chciał sprawić, by historia współczesna była nauczana we wszystkich szkołach, a nie tylko w niektórych.

Jak na nową podstawę programową reagują wrocławscy nauczyciele? Z reguły popierają zmiany, które chce wprowadzić MEN, choć pojawiają się opinie podważające nowe rozwiązania - głównie chodzi tu o brak powtórek przerabianego materiału.

- Wszystkie tematy z historii były powtarzane i dzięki temu mogły one zostać utrwalone przez uczniów - mówi Anna Wyczlińska, wicedyrektor i nauczycielka historii z Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu. - Z drugiej strony, teraz nauczyciele będą uczyć historii chronologicznie. Do tej pory przeskakiwali z epoki na epokę i czasami trudno było się zorientować, co przynależy do danego okresu. Zdarzały się kwiatki, jak nazwanie Wisławy Szymborskiej człowiekiem renesansu. Myślę, że teraz się to zmieni.


Egzamin gimnazjalny 2010 humanistyczny - odpowiedzi, wyniki, testy, arkusze, pytania - język polski


Anna Wyczlińska cieszy się również z wprowadzenia osobnego egzaminu z historii na koniec gimnazjum. Do tej pory z tego przedmiotu były dwa lub trzy pytania, od nowego roku gimnazjaliści będą musieli zmierzyć się z testem złożonym z dwudziestu pytań.

Sławomir Milczarek, nauczyciel z I LO we Wrocławiu na zmiany, które zostaną wprowadzone przez MEN, reaguje pozytywnie.

- Po reformie uczniowie będą mieli w końcu szanse na poznanie historii XX wieku - mówi Milczarek. - Bardzo często nie mamy czasu na przerobienie drugiej wojny światowej, nie wspominając już o historii współczesnej. Teraz jest szansa, żeby ten materiał gruntownie przerobić. Z drugiej strony, uczniowie nie będą powtarzać raz przerobionego materiału i nie będą mogli go sobie utrwalić. Jednak czy nowy program się sprawdzi, przekonamy się w praktyce.

Uczniowie wrocławskich szkół nie cieszą się z planów ministerstwa. Powód? Kolejna reforma programowa to nowe podręczniki i kolejne wydatki.

- Może i pomysł reformy programowej jest dobry, ale rodzice nie będą zachwyceni, gdy dowiedzą się, że potrzebne mi są nowe podręczniki - mówi Marta Piotrowska, gimnazjalistka z Wrocławia. - Poza tym nie lubię za bardzo historii i nie będą szczęśliwa, kiedy z tego przedmiotu będzie osobny egzamin.

Źródło: Gimnazjaliści nie będą się uczyć o drugiej wojnie światowej /https://wroclaw.naszemiasto.pl

Czytaj także:
- Ten film ma zapobiegać przemocy. "Jeden krok" wkrótce trafi do gimnazjów
- Projekt "Jestem fair play" od lutego wejdzie do łódzkich gimnazjów

GŁOSUJ NA 7 NADZIEI ŁODZI


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto