MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ten film ma zapobiegać przemocy. "Jeden krok" wkrótce trafi do gimnazjów

Redakcja
Film pt. "Jeden krok" niebawem trafi do szkół w całej Polsce. Obraz filmowy ma pomóc przeciwdziałaniu przemocy wśród młodzieży gimnazjalnej. We wtorek (8 lutego) miał swoją premierę w Łodzi.

Stop (cyber)przemocy wobec dzieci


Krótkometrażowy film "Jeden krok"

to opowieść o tym, jak łatwo spowodować ból i cierpienie, jak zabawa może niepostrzeżenie przerodzić się w tragedię. Ma pokazać dzieciom i młodzieży, których światopogląd dopiero się kształtuję, że przemoc to nie zabawa, jaką znają z filmów, gier komputerowych czy kreskówek.

Głównym przekazem filmu jest ukazanie tragedii wszystkich jego bohaterów w kontekście przemocy, co pokazuje, że jej skutki przekładają się na wiele dziedzin życia.

Autorzy chcą zwrócić uwagę na zagadnienie rosnącej agresji wśród młodzieży, zainicjować społeczną dyskusję oraz dostarczyć pedagogom atrakcyjną pomoc edukacyjną przy omawianiu tego tematu w szkołach.

"Jeden krok" skłania do myślenia

Dziewięciominutowy film powstał w ramach projektu "Łabędź", który skupia się na przeciwdziałaniu przemocy wśród młodzieży gimnazjalnej. Jest on jednym z działań prowadzonych przez Stowarzyszenie Kultura Fabric "QFA", które zrzesza studentów uczelni artystycznych. Organizacja jest również inicjatorem projektu.

- Postanowiliśmy naszą sztuką coś zmienić, nie robić jej tylko dla zabawy - tłumaczy Jan Marcinowski, prezes Stowarzyszenia. - Film jest zaczynem do dyskusji, jest dobrym zaczątkiem do refleksji, które mogą narodzić się w głowach naszych widzów, a nasi widzowie mają z założenia 15 lat - dodaje.

Kadry z filmu "Jeden krok", fot. Kultura Fabric

Reżyserem filmu jest Małgorzata Bogajewska. Scenariusz "Jednego kroku" powstał po konsultacjach z psychologami i pedagogami. W ten sposób został dostosowany do potrzeb edukacyjnych przy utrzymaniu wartości artystycznej.

- Mnie porwało to, że jest to inicjatywa młodych ludzi - opowiada Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. - Dotknęli oni problemu bardzo ważnego, z którym mamy cały czas do czynienia. Myślę, że ta forma komunikacji powinna dotrzeć do młodzieży - ocenia.

Chcąc zobrazować skalę zjawiska przemocy, dyrektor RCPS powołuje się na badania ankietowe przeprowadzone na ponad 2 tys. grupie młodych ludzi. Pokazuje ono, że 73 proc. ankietowanych przyznało się, że doświadczają przemocy słownej i fizycznej. - Doprowadza to do tego, że młodzież izoluje się, popada w stany lękowe - tłumaczy Mroczek.

W ramach projektu "Łabędź" w 300 szkołach w Polsce zostaną przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat przemocy rówieśniczej, wraz z pokazem "Jednego kroku". W Łódzkiem program ten zostanie przeprowadzony w stu szkołach.

Wyprodukowanie filmu kosztowało około 70 tys. zł. To bardzo niewiele, jeśli weźmie się pod uwagę w pełni profesjonalną realizację. Tak niskie koszty udało się osiągnąć dzięki sponsorom, a także dlatego, że wszyscy, którzy przy filmie pracowali, robili to zupełnie za darmo. "Jeden krok" powstawał przez 1,5 roku. Zdjęcia do filmu kręcone były w Łodzi i w Poznaniu.

Czytaj także:
- Kocham nie biję. Kocham reaguję.
-
Łódzka debata w Projekcie "Małe Kroki - Wielki Postęp"

GŁOSUJ NA 7 NADZIEI ŁODZI


Zobacz też na MM Łódź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto