Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Foto Dej w Pałacu Poznańskiego

Przemek Dana
Przemek Dana
13 marca znosimy zakaz fotografowania wnętrz najbardziej reprezentacyjnego łódzkiego pałacu czyli zapraszamy Was na kolejnego Foto Deja.

Siódma edycja MM-kowej zabawy dla wszystkich miłośników fotografii odbędzie się w Pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miasta Łodzi i dlatego we wnętrzach obowiązuję na co dzień zakaz robienia zdjęć. Na ten jeden dzień, specjalnie dla MM-kowiczów, zakaz zostanie zniesiony.

Będziecie mogli poruszać się po okazałej rezydencji z aparatem w ręce i uwieczniać na kliszy (a raczej na karcie pamięci) wszystko, co tylko zwróci Waszą uwagę. Ogromna sala balowa zwana lustrzaną, zachwycająca przepychem sala jadalna, a może nieudostępniany dotąd zwiedzającym kantorek na najwyższym piętrze - to tylko niektóre z pomieszczeń, które będą prawdziwą ucztą dla każdego obiektywu. W sobotę 13 marca, między godziną 10 a 14 wnętrza Pałacu Izraela Poznańskiego będą do Waszej dyspozycji. Przypominamy, że udział w naszej zabawie jest bezpłatny (podobnie jak wejście w ten dzień do pałacu), a po Foto Deju ruszy konkurs na najlepsze Waszym zdaniem zdjęcia zrobione przez użytkowników.

Zaproście zatem rodzinę, weźcie znajomych, ogłoście światu - zakaz fotografowania wnętrz pałacu Poznańskiego zostaje zniesiony w sobotę, 13 marca. Zapraszamy!

Partnerami naszej zabawy są Muzeum Miasta Łodzi i Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.

Zobacz, jak wyglądały nasze poprzednie Foto Deje.

O co chodzi z tym Foto Dejem?

Tym razem spotykamy się w sobotę, 13 marca, w godz. 10:00-14:00 w holu wejściowym Pałacu Izraela Poznańskiego, wejście od ul. Ogrodowej. Na miejscu poinformujemy Was o wszystkim. Podamy Wam temat, który weźmiecie później na obiektywy swoich aparatów. Pozostawiamy Wam dowolność w kwestii techniki wykonywania zdjęć i ich formy. Jeśli będziecie mieli ochotę "podkręcić" swoje prace na komputerach - nie ma sprawy! To akcja, która ma zintegrować fotograficzną społeczność naszych Czytelników i Internautów, a także pozwolić Wam na wymianę doświadczeń.

Budynek i odrobina historii

Pałac Izraela Poznańskiego zaprojektowany był jako budowla o charakterze reprezentacyjno - handlowym i mieszkalnym. Jak to w życiu jednak bywa plany nie do końca zostały zrealizowane. Obecną formę ten jeden z najpiękniejszych łódzkich pałaców uzyskał w wyniku przebudowy w 1898 roku i kolejnej w latach 1901-1903. 

Główna, frontowa część pałacu, pełniła funkcję reprezentacyjną. Zaraz po wejściu rzuca się w oczy ogromna, pełna przepychu klatka schodowa, która zajmują sporą część budynku. To tutaj znajduje się między innymi sala jadalna i balowa. Na piętrze zlokalizowane były także saloniki, a na parterze, w pawilonie połączonym bezpośrednio z pałacem, pomieszczenia biurowe i giełdowe. W pałacu, w skrzydle wzdłuż obecnej ul. Zachodniej, mieściły się natomiast na parterze i w piwnicach magazyny wyrobów gotowych. Piętro skrzydła pomyślane było natomiast jako część mieszkalna z pokojami także dla gości.

Od 1975 roku dawna rezydencja Izraela Poznańskiego jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi.

Czy wszyscy będą mieli możliwość sfotografowania pałacowych wnętrz?

Pałac Izraela Poznańskiego będzie otwarty w ten dzień (13 marca) dla wszystkich. Każda przychodząca osoba będzie proszona o zarejestrowanie się i podpisanie Karty Uczestnika, dlatego prosimy Was o zabranie ze sobą dowodów tożsamości. Zdjęcia w pałacu będzie można robić między godziną 10 a 14.

Czy fotografować będzie można wszystko i wszędzie?

Co do zasady fotografować będziecie mogli wszystko - wnętrza, detale architektoniczne itd. Do części eksponatów nie będziecie się tylko mogli zbliżać - będzie można je fotografować, ale z odległości.
Po pałacowych wnętrzach poruszać będziecie się samodzielnie.  Do Waszej dyspozycji udostępnione będą wszystkie sale, które zazwyczaj mogą oglądać zwiedzający oraz kilka pomieszczeń, które na co dzień nie są udostępnione dla szerszego grona. W niektórych salach, jeśli tylko wymagać będzie tego dobro znajdujących się w niej eksponatów, umieszczone będą "barierki", których nie będziecie mogli przekroczyć.

Czy trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji?

Nie ma potrzeby wcześniejszego rejestrowania się na Foto Deja w Pałacu Izraela Poznańskiego. Nie mniej jednak miło będzie, jeśli w komentarzu pod tym artykułem napiszecie, czy planujecie się na nim pojawić, abyśmy mogli przygotować się na Wasze przybycie.

Ile to kosztuje?

Udział w Foto Deju jest bezpłatny. Wszyscy uczestnicy nie będą musieli także w czasie Foto Deja płacić za bilet wstępu do Muzeum Miasta Łodzi.

Co po Foto Deju?

Na Wasze prace będziemy czekać do piątku (26 marca) do godziny 23:59. Wrzućcie je po prostu na swoje blogi. Dzięki temu Wasze zdjęcia obejrzą tysiące Internatów z Łodzi, Polski i całego świata. O tym, jak umieszczać fotografie możecie przeczytać w artykule: "Jak dodać zdjęcia na MM”" który opublikujemy 13 marca. Każdy będzie mógł wstawić dowolną ilość zdjęć, a do nas, na adres [email protected]** wyśle fotografię konkursową (wpisując w tytule "Foto Dej Pałac Poznańskiego"). Następnie użytkownicy portalu https://lodz.naszemiasto.pl rozpoczną głosowanie. Na autorów zwycięskich prac czekać będą nagrody.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto