MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

FilmTour Polska-Deutschland 2009

Redakcja
15 krótkometrażówek wyświetlanych w polskich i niemieckich klubach będzie wstępem do dyskusji na temat wzajemnych relacji w ramach projektu FilmTour Polska-Deutschland 2009.

FilmTour to rodzaj klubu filmowego, w którym organizatorzy celowo zrezygnowali z tradycyjnych sal kinowych na rzecz miejsc o profilu artystycznym. Objazdowa impreza potrwa od 4 do 13 października. Na wszystkie pokazy wstęp wolny!

- Chcemy stworzyć swobodną atmosferę do rozmowy na temat polsko-niemieckich relacji. Dzięki czterdziestu filmom, które zgłoszono na konkurs, udało nam się zaplanować interesujący dialog - mówi MM-ce Lucjan Towpik, jeden z organizatorów FilmTour.

I tak, obok profesjonalnej dokumentacji Andreasa Graefensteina i Fabiana Dauba "Co pozostaje", opowiadającej o parze przyjaciół, którzy na własną rękę od lat wydobywają węgiel koło Wałbrzycha, zostanie pokazana animacja "Maj Drim" Kacpra Pawluka z Białegostoku. To zabawny kolaż w stylu pamiętnych animacji z "Latającego cyrku Monty Python’a".

Z animacji na uwagę zasługuje także krótka opowieść o pracy Małgorzaty Jabłońskiej i Piotra Szewczyka pt. "Metka". Film nawiązuje do "Metropolis" Fritza Langa i jest ilustrowany muzyką zespołu The Complainer & The Complainers.

Z kolei fani science-fiction powinni obejrzeć film Bartka Honika i Markusa Engela z Berlina "Szparagi z kosmosu". Pod tajemniczym tytułem kryje się piętnastominutowa opowieść o przypadkowym spotkaniu polskiego pracownika w Niemczech z młodą Niemką. Twórcy rzucają trochę światła na niełatwą sytuację obojga.

Nietypową sąsiedzką pogawędkę zza płotu zobaczymy też w polsko-niemieckiej dokumentacji Leszka Dawida i Matla Findla "Zza płotu / Zaungaeste". Autorzy zainspirowani przez berlińską Akademię Sztuk Pięknych, podróżowali przez dwa kolejne sezony letnie po kraju sąsiada w poszukiwaniu obrazów. Jedyne ograniczenie, które sobie narzucili, to nieruchoma kamera. Tak powstał dialog filmowy w dwudziestu pięciu parach zdjęć.

Oddzielne miejsce w programie znalazły filmy reżyserów, którzy urodzeni w Polsce w latach 80-tych emigrowali z rodzinami do Niemiec i tam się wychowali. W swoich pracach często analizują przeszłość i starają się zmierzyć z rzeczywistością. Bartosz Grudziecki w filmie "Polska Roadmovie" zastanawia się nad niemiecką poprawnością polityczną i gra znanymi stereotypami aż do granic absurdu.

FilmTour Polska-Deutschland 2009

Lublin, 4 października, godz. 20
Tektura - Przestrzeń Działań Twórczych, ul. Wieniawska 15 a

Warszawa, 5 października, godz. 20
Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27

Łódź, 6 października, godz. 20
Klub Łódź Kaliska, ul. Piotrkowska 102

Kraków, 7 października, godz. 20
Klub Lokator, ul. Krakowska 27

Częstochowa, 8 października, godz. 20
Klub Paradoks, Ul. Wilsona 16

Wrocław, 11 października, godz. 20
ul. Pawła Włodkowica 21

Berlin, 12 października, godz. 20
Club der polnischen Versager
Ackerstr. 168 Einlass 20 Uhr,
Beginn 21Uhr

Frankfurt, 13 października
Europa-Universität Viadrina
Gräfin Dönhoff-Gebäude HS 08
Beginn 18 Uhr

Projekt realizowany jest przez dwa stowarzyszenia: Ahoj Nachbarn! z Norymbergi (www.ahojnachbarn.eu) oraz GFPS Polska (www.gfps.pl), od kilkunastu lat zajmujące się współpracą między dwoma krajami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto