Eurobasket 2009: Polska - Serbia 72:77

Nie udał się pierwszy mecz Polaków w Arenie Łódź. Przegrali z Serbią 72 do 77, chodź przy odrobinie szczęścia mogli zejść z parkietu jako zwycięzcy.

Szybkie akcje Serbów w pierwszej kwarcie spowodowały, że dość szybko wyszli na prowadzenie. Wydawało się, że nasi reprezentanci nie byli przygotowani na tak agresywne nastawienie zespołu z Bałkanów. Na szczęście dla kibiców po dobrej grze m. in. Logana udało nam się przejąć inicjatywę i wyjść na prowadzenie 13:12.

Później doszło do tradycyjnej wymiany ciosów. U Serbów dużo rzucał Krstic, Tepic i Teodosic, u nas Lampe i Ignerski.

Druga kwarta należała całkowicie do zawodników z Bałkanów. Polacy bezradnie patrzyli, jak goście zdobywają kolejne punkty. Nasi reprezentanci grali słabo w defensywie, w ofensywie często zdarzały im się niecelne rzuty. Górował w tym Lampe. Dodatkowo widać było brak agresywnej gry pod koszem.

Bezradnych Polaków widzieliśmy do momentu wejścia na parkiet Koszarka w trzeciej kwarcie. Ten ożywił niemrawych kolegów, którzy powoli zaczęli odrabiać stratę punktową.

/fot. PZKosz

Na nieszczęście dla nich Serbowie wcześniej uzyskali dość wyraźną przewagę i potrafili, także w chwilach kryzysu, ją utrzymać. Polacy bezradnie próbowali doprowadzić do remisu rzutami za trzy.

Ostatecznie ulegliśmy w pierwszym spotkaniu w Arenie Łódź 72:77. W poniedziałek na Polaków czeka drużyna Słowenii i aby wygrać, należy być bardziej skoncentrowanym i grać agresywniej.

Wypowiedzi po meczu

Dusan Ivković (trener reprezentacji Serbii) - Dla moich młodych graczy był to bardzo ważny test. Graliśmy dzisiaj przy 10-tysięcznej i bardzo dobrze reagującej widowni, ale mimo tego kontrolowaliśmy mecz od samego początku.

Muli Katzurin (trener reprezentacji Polski) - Będąc w takim meczu gospodarzem i mając za sobą wsparcie tysięcy kibiców powinniśmy grać dobrze w obronie i od początku meczu objąć prowadzenie. Tak się nie stało, a dobra obrona przeciwnika spowodowała, że popełniliśmy wiele błędów. Musieliśmy gonić wynik i mieliśmy szanse na wygraną, ale w decydujących momentach podejmowaliśmy złe odejścia.

Polska - Serbia 72:77 (22:23, 14:20, 17:19, 19:15)

Polska: Marcin Gortat 16, Łukasz Koszarek 16, Michał Ignerski 13, David Logan 10, Szymon Szewczyk 7, Krzysztof Roszyk 4, Maciej Lampe 2, Michał Chyliński 2, Krzysztof Szubarga 2.

Serbia: Nenad Krstic 18, Milos Teodosic 13, Uros Tripkovic 12, Milenko Tepic 11, Novica Velickovic 10, Nemanja Bjelica 5, Kosta Perovic 4, Ivan Paunic 2, Stefan Markovic 2, Milan Macvan 0.