Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Derby Łodzi już wkrótce - policja apeluje

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
W związku z meczem derbowym policja przypomina obowiązujące kibiców zasady. Zanim wybierzesz się na stadion, sprawdź jaka kara grozi za wykroczenia.

Młody kibic tylko pod opieką

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstęp na mecz piłki nożnej osoby małoletniej do lat 13 następuje wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Zapis w regulaminie stadionu sportowego ŁKS mówi o tym, iż osoby niepełnoletnie mogą przebywać na stadionie tylko pod opieką rodziców lub opiekuna prawnego.

Rodzicu, bądź świadomy zagrożeń

Na stadionie mogą przebywać oraz korzystać z urządzeń stadionu przeznaczonych dla publiczności, wyłącznie osoby, które posiadają przy sobie ważny karnet, bilet lub inny dokument uprawniający do wstępu na imprezę. Rodzice wyrażający zgodę na udział dziecka w derbowym meczu piłki nożnej muszą mieć świadomość ewentualnych zagrożeń i skutków związanych z takim uczestnictwem. Oznacza to, iż biorą pełną odpowiedzialność za działania i zachowania takiej osoby.

Na 72 godziny w Policyjnej Izbie Dziecka

Należy pamiętać, o tym, że Policja w uzasadnionych przypadkach ma prawo doprowadzić nieletniego do jednostki terenowej, a także zatrzymać i umieścić w Policyjnej Izbie Dziecka na czas 72 godzin. W przypadku popełnienia przez nieletniego czynu karalnego bądź stwierdzenia w jego zachowaniu przejawów świadczących o demoralizacji sprawy każdorazowo kierowane są do Sądów Rodzinnych i Nieletnich. Warto wiedzieć, że czynem karalnym są również przestępstwa wymienione w Ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych polegające m.in. na wnoszeniu lub posiadaniu materiałów pirotechnicznych, pożarowo niebezpiecznych, innych niebezpiecznych przedmiotów. Również z godnie z zapisem ustawy wdzieranie się na murawę boiska podczas trwania meczu lub w inny niebezpieczny sposób zakłócanie przebiegu imprezy jest czynem karalnym. Odpowiedzialności prawnej podlega także sprawca, który dopuszcza się wymienionych czynów używając elementu odzieży lub przedmiotu do zakrycia twarzy, celem utrudnienia bądź uniemożliwienia rozpoznania jego osoby.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych określono czyny karalne będące przestępstwami:
- za wnoszenie lub posiadanie na imprezie masowej broni, w rozumieniu ustawy z dnia 21.05.1999 r. „o broni i amunicji” Dz. U. z 2004 r. nr 52 poz. 525 z późniejszymi zmianami, wyrobów pirotechnicznych materiałów pożarowo niebezpiecznych lub innych niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych, /odpowiedzialność - podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

- za wdarcie się w czasie trwania masowej imprezy sportowej, w tym meczy piłki nożnej, na teren, na którym rozgrywa się zawody sportowe, albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszczenie np. przeskoczenie przez płot na stadion grozi grzywna nie mniejsza niż 180 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

- za rzucanie w czasie trwania imprezy masowej jakimkolwiek przedmiotem, mogącym stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie lub w obiekcie, gdzie odbywa się impreza masowa, albo w inny niebezpieczny sposób zakłócanie tej imprezy grozi grzywna nie mniejsza niż 120 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

-za naruszenie nietykalności cielesnej członka służby porządkowej lub służby informacyjnej w miejscu i czasie trwania imprezy masowej grozi grzywna nie mniejsza niż 120 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

- dopuszczenie się czynów określonych w art. 60 ust. 1-3 używając elementu odzieży lub przedmiotu do zakrycia twarzy celem uniemożliwienia lub utrudnienia rozpoznania jego osoby grozi grzywna nie mniejsza niż 240 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

- spiker zawodów sportowych, który swoim zachowaniem prowokuje kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu w miejscu i czasie trwania imprezy sportowej podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Stawka dzienna wynosi od 10 złotych do 2.000 zł.

Zaostrzona odpowiedzialność karna za nie posłuchanie policji

Znacznie zaostrzyła się odpowiedzialność karna wobec osoby, która nie wykona polecenia wydanego przez Policję w miejscu i czasie trwania imprezy; będzie podlegała wówczas karze grzywny nie niższej niż 2.000 z ł.

Zakaz posiadania alkoholu
Podobnie, kto wnosi lub posiada napoje alkoholowe w trakcie trwania imprezy masowej podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2 tyś zł. Zgodnie z treścią art. 65 ust. 3 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, jeżeli sąd orzekł środek karny, za popełnione wykroczenie, w postaci zakazu wstępu na imprezę masową, to jest on połączony z obowiązkiem stawiennictwa w jednostce Policji, w czasie trwania meczu piłki nożnej. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi przestępstwo ścigane z art. 244 kodeksu karnego.

Wykroczeniem jest:
- nie opuszczenie zbiegowiska publicznego mimo wezwania Policji,

- zakłócenie spokoju, porządku publicznego, spoczynku nocnego lub wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym,

- publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa, nieposłuszeństwa lub przeciwdziałania przemocą ustawie lub prawnemu rozporządzeniu organu państwowego,

- rzucanie kamieniami i innymi przedmiotami w pojazd będący w ruchu,

- niszczenie, uszkadzanie znaku drogowego,

- tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej,

- wyłudzenie wstępu na płatną imprezę artystyczną, rozrywkową lub sportową

- umyślne niszczenie, uszkodzenie lub czynienie niezdatną do użytku cudzą rzecz.

- nieobyczajny wybryk,

- utrudnienie lub uniemożliwienie korzystania z urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego,

- uszkadzanie roślinności, deptanie trawników,

- spożywanie napojów alkoholowych wbrew zakazom,

Aby bezpieczeństwo było pełne każdy z uczestników powinien zachowywać się rozsądnie i rozważnie i unikać sytuacji niebezpiecznych.
Dla przypomnienia kilka porad pomagających uniknąć zagrożeń:

- parkuj w miejscach do tego wyznaczonych,

- unikaj miejsc odosobnionych, słabo oświetlonych,

- nie pozostawiaj w samochodzie przedmiotów wartościowych,

- stosuj się do poleceń organizatora i regulaminu obiektu,

- ogranicz ilość wartościowych przedmiotów, zabierz tylko niezbędne,

- uważaj na kieszonkowców, tłok sprzyja kradzieżom,

- nie pozostawaj obojętny widząc zagrożenie,

Pamiętaj! **Zgodnie z przepisami Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, zabronione jest: **
- niewykonanie polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy, regulaminu obiektu (terenu) lub regulaminu imprezy masowej przez służby porządkowe lub służby informacyjne,

- niewykonanie polecenia wydanego przez Policję lub Żandarmerię Wojskową, w miejscu i czasie trwania imprezy masowej,

- wnoszenie lub posiadanie na imprezie masowej napojów alkoholowych,

- wnoszenie lub posiadanie wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych lub innych niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych,

- wdzieranie się na teren, na którym odbywa się impreza sportowa,

- rzucanie przedmiotu mogącego stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób.

Czytaj także:
- Kibice obiecują, że na derbach będą grzeczni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto