MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Awangarda i alegoria - rzeźby PRL

Redakcja
Zamiast popadać w całkowitą negację sztuki minionej epoki, uznawanej nie tylko za mało estetyczną, niewyrafinowaną, ale i w dużej mierze przaśną, przyjrzyjmy się w wolnej chwili różnorodnym formom, które przyjmuje. Wielorakość kształtów, rozmiarów i technik rzeźbiarskich jest ogromna, choć najczęściej niedoceniana.

Obecnie rzeźby epoki PRL-u uznawane są za wątpliwe ozdoby podmiejskich blokowisk, pozostawione w miejscach w których według powszechnej opinii, "nie było czego postawić".

Mam nadzieję, iż poniższa galeria udowodni, że pominiki te, choć nie wpisują się w klasyczny nurt  sztuki rzeźbiarskiej i przyjmują niecodzienne kształty (czasem nawet - niemozliwe do zinterpretowania), są nieodłącznym elementem naszego miasta i tak samo jak fabryki, pałace i XIX wieczne kamienice zasługują na uwagę, konserwację i ratunek od zapomnienia.

Autorskie zdjęcia pozostałości po Polsce Ludowej, przesyłajcie na adres [email protected] , z dopiskiem "pomniki PRL".


Oto rzeźby wraz z krótkimi opisami:

Skwer przy skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Drewnowskiej. Rzeźba wykonana z kamienia. "Taniec", aut. Henryk Burzec.
ul: Pojezierska, rzeźba wykonana z kamienia powleczona warstwa gipsu, lub cementu. "Latorośl", aut. Henryk Burzec. Ur. w roku 1919 w Międzyrzecu Podlaskim, zm. w 2005 w Zakopanem - polski rzeźbiarz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni rzeźby Xawerego Dunikowskiego.
Park Staromiejski, wykonane z kamienia, bądź odlane z betonu, rzeźba przedstawia matkę z dzieckiem, aut. nieznany.
Park Staromiejski, wykonane z kamienia, bądź odlane z betonu, aut. nieznany.
Park Staromiejski, wykonane z kamienia, aut. nieznany.
ul: Kopcińskiego, skrzyżowanie z ul: Tuwima, konstrukcja metalowa. Kiedyś pełniła funkcję reklamowa, obecnie moze byc uznana za rzeźbę (?), aut. nieznany.
ul: Tatrzańska, rzeźba przedstawiająca dwa gołębie. Wykonana z kamienia, na postumencie data: 1974 r, aut. nieznany.
ul: Przybyszewskiego, skrzyżowanie z ul: Tatrzańską, pomnik przedstawiający dziecko na postumencie. Imitacja czerwonego piaskowca, aut. nieznany.
ul: Przybyszewskiego, "Wyjęty z ziemi. Autorowi Anhellego". Wykonane z metalu, aut. R. Kozłowski, fundator KSM "BAWEŁNA" 1982r.
Rondo Sybiriaków, rzeźba przedstawiająca parę w tańcu. Wykonana z tworzywa sztucznego powleczonego warstwa gipsową, aut. nieznany.
ul. Puszkina, "Drzewo". Wykonane z metalu, aut. nieznany.
Rondo Inwalidów, "Dzianina" aut. Andrzej Jocz - ur. 1941 r w Wilnie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Autor kilku kompozycji rzeźbiarskich w przestrzeni miejskiej i plenerowej, wykonanych samodzielnie wg własnej technologii charakteryzującej się zastosowaniem żywic epoksydowych, włókna szklanego, wypełniaczy mineralnych i konstrukcji stalowych.

MMŁódź poleca:


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto