Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antyczna zabawa na "Uczcie Cezara" w Teatrze Wielkim

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
11 stycznia w Teatrze Wielkim odbędzie się gra terenowa „Uczta Cezara”. Jej uczestnicy już dziś mogą przygotowywać się do swoich ról. Tylko od nich zależy jak potoczy się gra i jaki będzie jej koniec.

Gra na podstawie "Juliusza Cezara"

„Uczta Cezara” ściśle wiąże się z operą Georga Friedricha Händla pt. "Juliusz Cezar", która 12 grudnia ubiegłego roku miała w Teatrze Wielkim swoją premierę. - Jest to magiczna i niezwykła opera - mówi Łukasz Pięta, organizator „Uczty Cezara”. - Między innymi dlatego, iż została w dużej części przygotowana przez studentów łódzkich uczelni artystycznych - wyjaśnia. - Ta opera stanowiła pewne wyzwanie, była eksperymentalna, z pazurem młodości. Dlatego też postanowiliśmy ten temat pociągnąć, w wyniku czego powstała gra terenowa - wyjaśnia.

Przestrzenie Teatru Wielkiego dostępne graczy

„Uczta Cezara” będzie się toczyła na terenie Teatru Wielkiego. - Dla uczestników będzie dostępne około siedemdziesięciu procent powierzchni teatru - mówi organizator. - Tych przestrzeni będzie sporo - scena, widownia, foyer, czyli te ogólnodostępne miejsca. A także kieszenie sceniczne, malarnia czy przestrzenie podsceniczne - wylicza.

Budowanie postaci
Antyczna zabawa nakaże wcielić się w postaci starożytnych Rzymian i Egipcjan. Uczestnicy zapisując się na grę mogli wybrać jedną z sześciu grup postaci: portrecista-kronikarz, kurtyzana/tancerka, kapłan/kapłanka, rzymski legionista, gladiator, senator/patrycjusz.

Można powiedzieć, że zabawa się już rozpoczęła. - Pierwsze zadanie zostało już przed uczestnikami postawione, a mianowicie poprosiliśmy ich, by na grę przyszli przygotowani - mieli ze sobą zrobiony własnoręcznie strój wykonany z dowolnych materiałów. Mile widziane są wszelkie rekwizyty - mówi Łukasz Pięta. - Chcielibyśmy, by gracze wykazali się kreatywnością i już tworzyli swoje postacie - wyjaśnia.

Wejście w świat teatru

Niezaprzeczalnym walorem tej gry jest możliwość poznania teatru - zarówno samego budynku, niezwykłych przestrzeni, po których co dzień poruszają się aktorzy, jak i sfery sztuki teatralnej, gry aktorskiej. - Celem jest stworzenie pewnej rzeczywistości teatralnej. Kreowanie postaci, świata właściwego dla teatru - mówi organizator gry. - To wszystko będzie możliwe dzięki fabule, która nakazuje zdobycie pewnych umiejętności poprzez wykonanie różnych zadań.

Jak mówi organizator, gra rozpocznie się od pracy z rolami. Uczestnicy będą na przykład musieli nauczyć się chodzić jak wskazana postać, przygotować do walki, czy też nauczyć się układu choreograficznego. To, jak potoczy się gra zależy głównie od kreatywności graczy. - Wszystkie grupy postaci przenikają się i ponoszą nawzajem konsekwencje swoich wyborów - tłumaczy organizator.

Finał: fikcyjna uczta

Tytułowa uczta, jak wyjaśnia Łukasz Pięta, jest finalnym przyjęciem, które również jest częścią gry - nie realnym posiłkiem. - Fabuła zakłada, że będzie to moment kulminacji, kiedy to nagle „wychodzi szydło z worka” i będzie to moment ostatecznych rozgrywek, załatwiania swoich interesów. Tak jak w tamtej epoce można się spodziewać dużej dozy polityki - zdradza.


Czas i miejsce gry: 11 stycznia, godz. 14-22, Teatr Wielki


Premiera "Juliusza Cezara" Georga Friedricha Händla odbyła się w 250. rocznicę śmierci wielkiego kompozytora. Była to trzecia po wojnie realizacja tej opery w Polsce. Przedstawienie jest wystawiane w Łodzi po raz pierwszy.


Czytaj także:
- Znajdź "kesz", czyli nietypowa gra miejska
- Lodzenatio - gra miejska na placu Dąbrowskiego

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto