Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AHE wychodzi na prostą

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
We wtorek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało władzom AHE pismo, z którego wynika, iż resort zaakceptował utworzenie 66 Zamiejscowych Ośrodków Dydaktycznych, a przekazana do Ministerstwa dokumentacja spełnia wymogi prawne.

Resort nie ma także zastrzeżeń do wykonanych przez uczelnię zaleceń pokontrolnych. Zaakceptowano zmiany w programie i regulaminie studiów, obsadzie kadry dydaktycznej, dostępie do bibliotek i kształceniu na odległość. Oznacza to, że ministerstwo przyjęło i zaakceptowało wdrożony przez uczelnię program restrukturyzacji, szkoła istnieje, a studenci AHE kształcą się legalnie i nie grozi im utrata miejsca nauki. Wiadomości z Ministerstwa to także ulga dla pracowników uczelni, którzy nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy – informuje Aleksandra Mysiakowska, rzecznik Akademi Humanistyczno - Ekonomicznej.

Zgodnie z prawem

W nowym roku akademickim 2009/2010 proces kształcenia został w całości dostosowany do wymogów prawa i zapisów ustawowych. W ramach wprowadzonych zmian, AHE utworzyła 66 Zamiejscowych Ośrodków Dydaktycznych w całej Polsce i zlikwidowała wzbudzające kontrowersje Punkty Informacyjno-Rekrutacyjne, a także zagraniczne ośrodki AHE. Dzięki temu studenci studiów I stopnia (licencjackie) kształceni się legalnie poza główną siedzibą AHE. W ZOD-ach uczestniczą w 2/3 zajęć oraz zdają egzaminy. Na dwa zjazdy w semestrze (1/3 zajęć) przyjeżdżają do Łodzi. W siedzibie ZOD mają dostęp do nowoczesnych sal dydaktycznych i auli wykładowych, pracowni komputerowych oraz księgozbiorów, w tym biblioteki cyfrowej AHE.

Magisterka poprzez Platformę Zdalnego Nauczania

Studenci studiów II stopnia (magisterskie) kształceni są natomiast poprzez Platformę Zdalnego Nauczania. Każdy ze studentów otrzymuje indywidualny login i hasło, pozwalający na autoryzowany dostęp do systemu. Dzięki temu może korzystać z biblioteki cyfrowej, podręczników, zbiorów zadań i multimedialnych ćwiczeń. Z platformy może korzystać bez ograniczeń, z dowolnego komputera podłączonego do sieci, o każdej porze. Na platformie student kontaktuje się też z nauczycielem akademickim, który decyduje o harmonogramie pracy studentów, terminach i formach sprawdzianów. Wirtualna część zajęć jest integralnym elementem procesu nauczania i stanowi 60% zajęć dydaktycznych. Pozostałą część studenci odbywają w sposób tradycyjny, uczestnicząc w zajęciach w głównej siedzibie uczelni w Łodzi. Do AHE przyjeżdżają także na egzaminy.

Powiększona kadra

W związku z restrukturyzacją, kadrę dydaktyczną AHE zasiliło 115 nowych pracowników naukowych: profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów, a kilkudzięsięciu dydaktyków zostało przeszkolonych w zakresie korzystania z platformy zdalnego nauczania.

Każdy ośrodek AHE został objęty systemem zapewnienia jakości kształcenia, w ramach którego w każdym semestrze przeprowadzane są badania ewaluacyjne dydaktyków, a raz w roku badanie rekrutacyjne. Nad jakością kształcenia czuwają także specjalnie powołani koordynatorzy ds. badań i jakości.

/Na podstawie inf. prasowych
Czytaj także:
- Zarządzanie na AHE do likwidacji, PŁ na odsiecz studentom
-
Problemy AHE - studenci pytają: co dalej?__

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto