Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18 Stycznia - Dzień Kubusia Puchatka

Redakcja
Mały, głupiutki miś, pomimo sędziwego wieku (83 lat) nadal jest pluszowym ulubieńcem milionów dzieci na całym świecie. Kubusiowa fizjonomia ulegała zmianie, lecz mimo wszelkich różnic w stosunku do pierwowzoru, jest on niezmiennie, tak samo dziecięco naiwnym i uroczym niedźwiadkiem pochłaniającym miód w ilościach przemysłowych.

14 października 1924 roku**Alan Alexander Milne stworzył postać misia dla swojego syna Christophera. Chłopiec kilka lat wcześniej otrzymał od ojca pluszowego niedźwiadka znanej angielskiej firmy "Alfa Farnell" i od tej pory zafascynowany misiami, podczas każdej wizyty w zoo chciał odwiedzać jedynie swoją ulubienicę, Winnipeg.

Niedźwiedzica, przywieziona przez porucznika Iana Gary'ego z Kanady, od 1914 roku przebywała w londyńskim ogrodzie zoologicznym. Wcześniej, będąc żywą maskotką kanadyjskiego wojska, nabrała dużej ufności do ludzi, dzięki czemu, aż do swojej śmierci w roku 1936 była ulubienicą odwiedzających zoo dzieci.

Pierwsze wydanie opowiadania ukazało się w Anglii w roku 1926 pt. "Winnie-the-Pooh". Na wersję w j. polskim musieliśmy poczekać aż do 1938r, kiedy to książka w tłumaczeniu Ireny Tuwim ukazała się pt."Kubuś Puchatek".

Przekład tytułu do dziś budzi wiele kontrowersji wśród filologów i znawców literatury angielskiej. Mają oni zastrzeżenia co do nadania misiowi imienia typowo męskiego, podczas gdy w oryginale "Winnie" to skrót od Winniepeg, ulubionej niedźwiedzicy Christophera Milne.

Nazywana jednak z kobieca, czy z męska, z antałkiem miodu czy bez, ubrana w czerwoną koszulkę bądź całkowicie "naga" postać pluszowego misia towarzyszy nam już od ponad 80 lat. Niezmiennie budzi sympatię i uczy, iż nawet posiadacz bardzo małego rozumku może być obdarzony bardzo wielkim sercem.

 


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto