Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 Listopada oczami młodych łodzian (wideo)

Paulina A. Wiśniewska
Paulina A. Wiśniewska
Co ma ze sobą wspólnego polska flaga i T-shirt? Power metal, młodzież i bitwa pod Wizną? Wbrew pozorom - wiele.

Według badań Pentoru z 2008 roku tylko 43% Polaków uważa, że należy świętować rocznice odzyskania niepodległości z 11 listopada 1918. Wynik niepokojący, można się zatem spodziewać, że po zawężeniu grupy wiekowej do samej młodzieży byłby jeszcze niższy. Okazuje się jednak , że nie.

Ostatnimi czasy można zaobserwować, że patriotyzm wśród młodych jest „na fali”. Nie oznacza to bynajmniej, że młodzi Polacy śpiewają w wolnych chwilach „Rotę” i ślęczą nad książkami historycznymi. Nowy, młody patriotyzm jest bardziej multimedialny.

Narodowe emblematy, flaga i godło, przestały być „obciachowe” i kojarzyć się tylko ze smętnymi apelami szkolnymi i nudnymi lekcjami historii. Stały się ciekawym elementem wzornictwa – koszulki, czapki w kolorach biało czerwonych są obecnie noszone nie tylko przy okazji spotkań narodowej reprezentacji piłki nożnej.

Wielką popularnością cieszy się rockowo/crossoverowy zespół Lao Che, który zasłynął płytą „Powstanie Warszawskie”. Wspaniałe przyjęcie albumu przez młodzież dobitnie udowodniło, że młodzi Polacy potrzebowali lekcji patriotyzmu podanej w zrozumiałym dla nich języku.

Niemałą sensacją, szeroko opisywaną w mediach, stał się utwór szwedzkiej kapeli metalowej Sabaton „40:1” opiewający bohaterstwo polskich żołnierzy podczas bitwy pod Wizną w 1939 roku. Jeden z kilku amatorskich klipów do tego utworu zamieszczony na portalu youtube obejrzano już ponad milion razy! Komentarze pod nim, a jest ich naprawdę masa, można przeczytać niemal wyłącznie po polsku. Na koncert grupy w Krakowie przybyły rzesze młodych ludzi. Podczas wykonania „40:1” wśród słuchaczy roiło się od biało-czerwonych flag.

Niesamowita popularność płyty Lao Che i utworu Sabaton, tłumy młodych odwiedzających nowatorskie Muzeum Powstania Warszawskiego świadczą o tym, że patriotyzm, podany w nowoczesny i zrozumiały dla młodych sposób, stał się wartością bardzo atrakcyjną. Młodzi Polacy są dumni ze swojej historii i mówią o tym na swój własny sposób.

Dzisiejsza sonda na ulicach Łodzi, w której pytaliśmy o to, jak młodzież obchodzi święto 11 Listopada również to potwierdza.  Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w tak ważnym dniu.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto