Jupitery w Łodzi mogą porazić kibiców prądem

Jupitery w Łodzi mogą porazić kibiców prądem. (© Grzegorz Gałasiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kibicom, którzy 4 września planują obejrzeć na stadionie Widzewa Łódź mecz reprezentacji Polski z Ukrainą, radzimy zachować szczególną ostrożność przed... porażeniem prądem. I to mocnym, bo zasilającym jupitery o mocy 1800 luksów.

Nasza redakcja dotarła do raportu z oględzin stanu instalacji elektrycznej masztów oświetleniowych stadionu Widzewa, wykonanego przez specjalistyczną firmę Izart. Wniosek jest niepokojący. Kibice zasiadający na trybunach łódzkiego obiektu mogli ryzykować zdrowiem.

W raporcie czytamy m.in.: "W wyniku oględzin stwierdzono. 1. Nieszczelność opraw w projektorach oświetleniowych, gdzie bezpośrednio łącza elektryczne zanurzone są w wodzie deszczowej. 2. Skorodowanie połączeń w rodzielni... 6. Niezabezpieczone koryta kablowe...".

W sumie siedem punktów wyliczających usterki i zalecenie, by w celu zapewnienia bezpieczeństwa natychmiast je usunąć. Zdjęcia z oględzin przekonują, że niszczenie instalacji elektrycznej jupiterów trwa już od wielu lat. Zagrożenie dla widowni prawdopodobnie nie dotyczy więc tylko ostatnich dni.
Raport przedstawiliśmy niezależnemu specjaliście, który nie pozostawia złudzeń, co do stanu bezpieczeństwa stadionu Widzewa.

- Uszkodzone oprawy oświetleniowe, gdzie łącza elektryczne pokrywa woda, grożą porażeniem prądem zarówno ludzi z obsługi, jak i widowni. Ponadto skorodowane połączenia w rozdzielni mogą doprowadzić do grzania się przewodów i pożaru - alarmuje Ireneusz Kochaniak z fimry Mati, specjalizującej się w zakładaniu i konserwacji instalacji elektrycznych.

- Mówiąc obrazowo, jeżeli dojdzie do spięcia prąd może przejść bezpośrednio po konstrukcji masztu. Osoba, która w tym momencie będzie się o niego opierać, również stanie się przewodnikiem prądu - dodaje nasz ekspert.

Raport ze stadionu Widzewa datowany jest na 6 lipca 2010 r. Oględzin dokonano więc przed startem rozgrywek ekstraklasy. Pozostawała nadzieja, że działacze łódzkiego klubu zdążyli usterki usunąć. Niestety, na nasze pytanie, które konkretnie zalecenia specjalisty zostały wykonane (dziewięć podpunktów), otrzymaliśmy oględną odpowiedź.

"Dokonaliśmy zabezpieczenia instalacji elektrycznych, więc nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla osób przebywających na naszym stadionie. Zgodnie z harmonogramem trwają jeszcze prace modernizacyjne, które zostaną zakończone za około trzy tygodnie" - czytamy w liście podpisanym przez prezesa klubu Marcina Animuckiego. Nadal nie wiemy więc, które z usterek zostały usunięte, ale do myślenia dają pozostałe do końca remontu trzy tygodnie. Odpowiedzi na to pytanie nie poznaliśmy niestety także w Polskim Związku Piłki Nożnej, który po pierwsze przyznał Widzewowi licencję na grę w ekstraklasie (uznał więc, że stadion spełnia wymagania bezpieczeństwa). Po drugie, zaplanował na tym obiekcie spotkanie reprezentacji.

- Nie mamy możliwości, ani obowiązku, sprawdzania stanu technicznego jupiterów. Nasza rola ogranicza się do przyjęcia dokumentów od odpowiednich służb. W tym przypadku prawdopodobnie straży pożarnej. Z tego co pamiętam, w przypadku Widzewa drobne uwagi dotyczyły mocy lamp, a nie bezpieczeństwa - mówi nam przewodniczący komisji licencyjnej PZPN Hilary Nowak.
Delegacja ekspertów związku wizytowała obiekt w czerwcu, a więc przed powstaniem raportu. To rodzi wątpliwości, w jakim stanie technicznym są pozostałe stadiony klubów ekstraklasy, skoro nikt tak naprawdę tego nie sprawdza.

- Mogę zapewnić, że każdy sygnał, jak ten od państwa, traktujemy poważnie i z pewnością się nim zjamiemy - uspokaja Hilary Nowak.

Czytaj także

  Komentarze (31)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  BĘDZIN 1909 (gość)

  TAK TO MY NAJWIEKSI BANDYCI ŻYD-KAŁ-ES JA OSTATNIO ZAJEBAŁEM MATCE POŃCZOCHY A MÓJ KUMPEL SKROIŁ PUSZKE PO PIWIE ZULOWI A OSTATNIO KRZESEŁKO ZE STADIONU zawiszy BO MY TAKICH NIEMAMY TYLKO PLASTIKOWE DESECZKI NA TRYBUNIE . TYLKO OSTATNIO JAK ZAJEBAŁEM DZINSY Z GALERI TO ZAJEBIŚCIE MNIE DUPA BOLAŁA POZDRTO DLA BRACI GALERIANEK I WSZYSTKI8CH DAJDAJÓW PAMIĘTAJCIE TO MY RODOWICI IZRAELICI Z PSSS-U HAUHAU AUAUAUAUUUUAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUAUUUUUUUUUUUUUUAUUUUUUUUU !!!

  WIDZEW FOREVER (gość)

  CZŁOWIEKU Z TEL AWIWU ZAJMI SIE SWOIM ZZYDOWIAŁYM KLUBIKIEM KTÓRY WPUSZCZA ICKÓW NA TRYBUNĘ KTÓRA POWINNA BYC ZAMKNIETA BO GROZI ZAWALENIEM

  WYJ..AĆ TEGO ZAKOMPLEKSIONEGO ŻYDKA

  1922 (gość)

  Musimy pamiętać, że Łódź to bandyckie miasto a największymi są ci właśnie z ŁKS-u.

  mr (gość)

  frajerze Stolarczyk pod pradem to twoj dziadek mial oorodzenie w obozie ,zmien prace razem z ta swoja kolezaneczka Monisia bo sie nadajecie do gazetki szkolnej moze lepiej napiscie jak to prezydent Tomaszewski Monisi mieszkanie zalatwił

  K (gość)

  nie masz nazwiska i chcesz je wypromować dzięki Widzewowi. Posiedź spokojnie w kącie i wytrzeźwiej...

  ale beka:) (gość)

  Peters - Nieudolność |2010-08-26 13:34:34
  Wina jest po stronie SKZB które zaprasza ŁKS I pozwala sobie rzadzić na swoim stadionie!Nieudacznictwo kibiców Zawiszy aż razi!Nie ośmieszajcie się wypisując bzdety o prowokacji!Prawda jest że wam rafo 34 wcale nie zależy na awansie do 1ligii a was bawią wyjazdy po Żninach,Solcach a nie do Warszawy,Łodzi!Tylko to was interesuje żeby rządzić w powiecie bydgoski i tyle!żenada
  prawdziwy kibic zawiszy - awntura |2010-08-26 15:04:23
  smieszy mnie zachowanie kilkudziesieciu "pseudokibicow" ktorzy zepsuli swieto pilkarskie!!!!jak moze na naszym stadionie rzadzic inna ekipa ktora(tak mi sie wydaje)przyjechala leczyc kompleksy przed silniejszym wrogiem???dlaczego nie podjeli rekawicy na bocznym boisku kiedy widzew tam byl???teraz my poniesiemy konsekwencje w postaci zamknietego stadionu kar finansowych itd.a oni wielcy nasi zgodowicze beda grali na swoim stadionie i ogladali mecze swojej druzyny!!!!na jakiej podstawie skazali nasz zespol na klopoty???dlaczego nasza ekipa nie potrafila ich powstrzymac przed dewastacja naszego stadionu i awantura???wiem ze te pytania i wiele innych pozostana bez odpowiedzi.TYLKO MY BEDZUIEMY CIERPIEC A NIE ONI.PO[Z]DRO DLA PRAWDZIWYCH KIBICOW NASZEGO ZAWISZY!!!!

  gosc (gość)

  Proponuje przenieść mecz na stadion przy Al Unii tam jest nowoczesny obiekt polecam miejsca na trybunie i pod nieczynnym zegarem

  twoj stary (gość)

  nazywa się E stadio De'la Gruz. Patologia Łódź się za was wstydzi bo kibice łks to ostatnie bydło

  Maurycy Rvaczka (gość)

  Oho, temat o jednym z łódzkich klubów - można się spodziewać mnóstwa komentarzy bezmózgich debili.

  pseudoelektryk (gość)

  "Osoba, która w tym momencie będzie się o niego opierać, również stanie się przewodnikiem prądu - dodaje nasz ekspert."

  Czyli kto ? Bo chyba nie kibice, Jak widać na zdjęciu Jupitery są zamontowane za trybunami i na pewno nie służą do opierania. I o ile się nie mylę, są ogrodzone, ale ja się nie znam, tak jak wasz ekspert. Nie ma się co martwić jedna Politechnika w naszym pięknym kraju, specjalizuje się w tej branży, zadzwońcie do PSSa oni wam dadzą namiary. jedna Politechnika specjalizuje się w tej branży, zadzwońcie do PSSa oni wam dadzą namiary.