Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny wabi pszczoły

redakcja
redakcja
Łódzki Ogród Botaniczny jest naszą wizytówką w konkursie na ...
Łódzki Ogród Botaniczny jest naszą wizytówką w konkursie na ... Łukasz Ratajczyk
Łódzki Ogród Botaniczny jest naszą wizytówką w konkursie na miasto przyjazne pszczołom. By mogło otrzymać ten tytuł, potrzebne są wasze głosy. Czasu jest niewiele - głosować można tylko do 31 maja.
Dzień Dziecka 2012 w Łodzi - sprawdź imprezy, zabawy i inne atrakcje

W akcji "Pomagamy pszczołom" bierze udział 10 polskich miast, w tym - oprócz Łodzi - Chorzów, Częstochowa, Kielce, Kraków, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Toruń. Choć Łódź ma w tej chwili najmniej głosów - 145, wciąż może zwyciężyć. Głosować można jeszcze 2 dni (do 31 maja). Na prowadzeniu jest aktualnie Chorzów z Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku (406 punktów), ale wciąż mamy szansę go przegonić.

Oprócz tytułu miasta przyjaznego pszczołom, w trzech najbardziej zaangażowanych miastach, odbędą się m.in. pokazy pszczelarzy, budowanie domków dla pszczół, projekcja filmu o pszczołach, gry sprawnościowe i edukacyjne dla całych rodzin oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Natomiast we wszystkich dziesięciu miastach, które biorą udział w akcji "Pomagamy pszczołom", w lipcu posadzone zostaną rabaty w kształcie pszczół, skomponowane z nektarodajnych roślin. W Łodzi przyjazna pszczołom rabata powstanie w Ogrodzie Botanicznym, który jest naszą wizytówką w konkursie.

W mieście pszczołom żyje się lepiej

Akcja "Pomagamy pszczołom" ma na celu zwrócenie uwagi na problem masowo ginących pszczół i edukuje na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ich ratowania. Czy wiecie, że owady te zapylają 78 proc. roślin na naszej planecie, z których powstaje 1/3 żywności? Ponadto, jak wskazuje ambasador tegorocznej edycji akcji prof. dr hab. Jerzy Wilde z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, "świat bez pszczół byłby po prostu szary i monotonny - pozbawiony np. ptaków, które pokarm zawdzięczają roślinom zapylanym przez pszczoły".

Jak przekonuje Jerzy Wilde, nie trzeba spektakularnych czynów, aby stać się przyjacielem pszczół. - Duże miasto, zwłaszcza jeśli posiada duże ilości terenów zielonych, może być przyjazne pszczołom, zwłaszcza trzmielom i pszczołom dziko żyjącym. Korzystne warunki można stworzyć, sadząc nektarodajne rośliny - zarówno jednoroczne, jak i byliny czy krzewy, które zapewnią owadom pokarm przez cały sezon wiosenno-letni. Dobrym pomysłem są także specjalne domki wykonane z naturalnych materiałów, w których dzikie pszczoły czy trzmiele mogą zakładać gniazda - podpowiada Jerzy Wilde.

Zdaniem profesora, obecnie pszczołom żyje się w mieście bardzo dobrze, a nawet lepiej niż na wsiach. Jak przedstawia, w ostatnich latach zauważono, że pszczoły dziko żyjące w mieście znajdują lepsze warunki do bytowania niż na wsi, gdyż są mniej narażone na pestycydy, których używa się głównie do intensywnej ochrony upraw rolniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto