Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki program walki z dopalaczami przykładem dla innych miast

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Lada dzień gotowy będzie antydopalaczowy program edukacyjny, który od 2011 roku realizowany będzie w łódzkich szkołach.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski stawia Łódź jako najlepszy przykład skutecznej walki z dopalaczami. Podczas dzieiejszej (8 listopada) konferencji prasowej, po spotkaniu z władzami

Łodzi

, pochwalił nasze miasto również za dobry program edukacji prawnej, który ma się rozpocząć w II semestrze tego roku szkolnego.

W kwestii dopalaczy, minister zwrócił uwagę, że skala zainteresowania dopalaczami, w szczególności przez nastolatków, w naszym kraju jest absolutnie nieporównywalna z żadnym innym krajem. - Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że jednym z tych elementów, które stanowiły o chęci ich zażycia było między innymi to, że dopalacze jako substancje legalne stwarzały taki mit i takie poczucie, że nie są szkodliwe, a że jednocześnie są tym czymś, co jest dla młodzieży istotne - doznania ze sfer dotychczas niedostępnych - wskazuje Krzysztof Kwiatkowski.

Program edukacyjny ma zmniejszyć popyt na dopalacze

Jak mówi, projekt ustawy dotyczący zakazu sprzedaży dopalaczy może wyeliminować stacjonarne punkty sprzedaży, lecz w obiegu mogą one być wciąż dostępne, np. za pośrednictwem sklepów internetowych, których siedziba znajduje się na terenie kraju Unii Europejskiej, gdzie zakaz sprzedaży nie obowiązuje. - Dlatego niezwykle istotna jest akcja edukacyjna, która będzie uzupełniać stosowne przepisy prawa, akcja edukacyjna, która powie tym młodym ludziom bardzo wyraźnie, że używanie dopalaczy jest szkodliwe dla nich i zmniejszy popyt na te środki - mówi w pełni przekonany o słuszności programu minister sprawiedliwości, który przyjechał dziś do Łodzi m.in. po to, by zapoznać się ze szczegółami projektu.

Jak podkreśla p.o. prezydenta Tomasz Sadzyński, problem dopalaczy nie zniknie z dnia na dzień, dlatego też projekt akcji edukacyjno-profilaktycznej rozpisany jest na 4 lata. Program, który trafi do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w 2011 roku, lada dzień będzie gotowy.

- Nie po raz pierwszy władze miasta Łodzi są władzami pionierskimi - tak jak pierwsze rozpoczęły bardzo szeroką akcję walki z dopalaczami, jak pierwsze wyszły z akcją społeczną pod hasłem "Tylko słabi gracze biorą dopalacze", tak teraz po raz pierwszy mam okazję zapoznać się z tak całościowym programem ograniczenia tego zjawiska obliczonym na kilka lat na przód - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski. - Ministerstwo przedstawi ten projekt innym samorządom w Polsce, żeby stanowił podstawę do skutecznego ograniczenia zjawiska używania dopalaczy - zapowiada.

Edukacja prawna łódzkich uczniów

Innym programem, o którym rozmawiały dzisiaj władze Łodzi z Ministrem Sprawiedliwości, był program edukacji prawnej. Otóż kształceniem w zakresie prawa już w II semestrze tego roku szkolnego zostanie objętych 165 klas we wszystkich 50. szkołach ponadgimnazjalnych. - Każdy człowiek z prawem ma kontakt na co dzień - od transakcji w sklepie, gdzie kupuje gazetę, po zaciąganie kredytu hipotecznego, co regulują określone przepisy prawa konsumenckiego. Warto, żeby z tych swoich uprawnień i kar młody człowiek zdawał sobie sprawę - przekonuje Kwiatkowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto