Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Foto Dej: jaki ten Teatr Wielki

Przemek Dana
Przemek Dana
Teatr Wielki, jedna z największych scen w Polsce, otworzy 26 września swe podwoje dla wszystkich miłośników fotografii. Zgłoś się już teraz! Na Wasze maile czekamy do czwartku (23 września).

Będzie to już 11. edycja naszej zabawy. Tym razem zapraszamy Was do łódzkiego Teatru Wielkiego - budynku dobrze znanego, ale nie od tej strony, jaką zaprezentujemy Wam 26 września. Z aparatem będziecie mogli poruszać się bowiem nie tylko po foyer, przepastnych korytarzach czy widowni, ale nade wszystko będziecie mogli zajrzeć za kulisy teatru. Do Waszej dyspozycji będzie między innymi magazyn rekwizytów, ogromne pracownie, w których przygotowywane są dekoracje, sale prób, garderoby, korytarze techniczne, którymi artyści przemieszczają się w czasie spektaklu, by nie zauważyła ich publiczność. Przekonacie się, że Teatr Wielki jest wielki nie tylko z nazwy.

Kontynuując współpracę z naszym partnerem - sklepem internetowym INFOTO.PL - każdy uczestnik Foto Deja będzie mógł również przetestować najnowsze modele obiektywów. A po Foto Deju jak zawsze ruszy konkurs, w którym do wygrania będzie sprzęt fotograficzny ufundowany przez naszego partnera oraz bilety na spektakle w Teatrze Wielkim (szczegóły o nagrodach przeczytaj poniżej).

Zaproście rodzinę, poinformujcie znajomych, ogłoście światu - 26 września już 11. edycja Foto Deja.

Zobacz, jak wyglądały nasze poprzednie Foto Deje

O co chodzi z tym Foto Dejem

Spotykamy się w niedzielę, 26 września w holu głównym. Teatr otwarty będzie dla Was od 9 do 13.30 (w przypadku dużego zainteresowania do 15). Na miejscu poinformujemy Was o wszystkim - zasadach poruszania się po teatrze, możliwościa wejścia za kulisy. W kwestii techniki wykonywania zdjęć i ich formy pozostawiamy Wam natomiast dowolność. Jeśli będziecie mieli ochotę "podkręcić" swoje prace na komputerach - nie ma sprawy!

Kilka słów o Teatrze Wielkim

Opera Łódzka została powołano do życia 1 lipca 1954 r. Już 18 października tego samego roku odbyła się premiera "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki - pierwszego przedstawienia przygotowanego przez zespół Opery Łódzkiej. Artyści występowali na deskach Teatru Nowego, bo obecny gmach przy pl. Dąbrowskiego oficjalnie został oddany do użytku dopiero 19 stycznia 1967 roku (w sierpniu 1966 roku zmieniono nazwę Opery Łódzkiej na Teatr Wielki w Łodzi).

Począwszy od 1967 r. w Teatrze Wielkim zrealizowano ponad 260 premier: z repertuaru klasycznego, dzieła współczesnych kompozytorów, a także pozycje operetkowe i musicalowe. Odbyło się tu też wiele prapremier światowych.

Sam budynek jest drugim pod względem wielkości gmachem operowym w Polsce i zarazem jednym z największych w Europie. Widownia teatru może pomieścić aż 1070 osób. O wyjątkowości obiektu od strony technicznej świadczy między innymi jego scena, która ma 26 metrów szerokości, aż 39,5 metra głębokości, a wysokość od podscenia do stropu wynosi ponad 46 metrów. Scena wyposażona została w 6 dużych zapadni, które mogą jeździć w górę i w dół do 3 metrów. Dodatkowe, mniejsze zapadnie znajdują się w proscenium, a w zapadniach można zamontować jeszcze małe zapadnie osobowe.

Fosa orkiestrowa mieści orkiestrę składającą się z nawet 70 muzyków. W budynku teatru mieszczą się wszystkie niezbędne do przygotowania spektaklu pracownie: scenograficzna, stolarska, ślusarska, szewska, krawiecka, modelarska, perukarska, nakryć głowy, a artyści mogą pracować w czterech dużych salach prób i w kilku mniejszych pokojach pracy indywidualnej.

Czy wszyscy będą mieli możliwość sfotografowania teatralnych wnętrz?

Teatr Wielki będzie otwarty w ten dzień (26 września) dla wszystkich łodzian. Osoby niepełnoletnie będą mogły poruszać się po teatrze w towarzystwie rodziców/prawnych opiekunów. Warunkiem wzięcia udziału w zabawie jest też konieczność wcześniejszego zgłoszenia swojego udziału (jak się zarejestrować czytaj poniżej). Każda przychodząca osoba będzie proszona o zapoznanie się z zasadami poruszania się po teatrze, a następnie podpisanie Karty Uczestnika. Zdjęcia we wnętrzach teatru będzie można robić przez 1,5 godziny (będą trzy grupy do 100 osób, a w razie dużego zainteresowania stworzona będzie jeszcze jedna grupa).

Czy fotografować będzie można wszystko i wszędzie?

Po wnętrzach Teatru Wielkiego poruszać będziecie się samodzielnie. Co do zasady fotografować będziecie mogli wszystko - wnętrza, detale architektoniczne itd. Część obiektu, przede wszystkim znajdująca się na dużych wysokościach, jak i pomieszczenia administracyjne nie będą jednak do Waszej dyspozycji. W każdym miejscu, gdzie nie będziecie mogli niestety wchodzić, znajdować się będzie odpowiednia informacja bądź po prostu będą zamknięte. Wszystkich użytkowników będziemy także prosili o nie dotykanie elementów scenografii i instrumentów.

Czy trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji?

TAK. W teatrze, w jednym momencie przebywać będzie mogło do 100 osób. Każda z grup będzie miała 1,5 godziny na zrobienie zdjęć. Grupy będą startowały o 9:00, 10:30 i 12:00 (jak łatwo wyliczyć w Foto Deju wziąć będzie mogło udział do 300 osób).

Jak zgłosić swoją chęć uczestnictwa? Wystarczy, że wyślesz maila ze swoim imieniem i nazwiskiem na adres: [email protected] (w tytule koniecznie wpisując "Foto Dej Teatr Wielki"). Obowiązuje zasada - kto pierwszy, ten lepszy. W mailu możesz zgłosić siebie i znajomych, podając ich imię i nazwisko. Zapisy kończymy 23 września (czwartek) o godzinie 23:59.

Pierwsze 100 osób zapisanych będzie do grupy o 9:00, kolejne 100 osób na godzinę 10:30 i tak dalej. Przy wejściu sprawdzać będziemy listy, dlatego prosimy wszystkich o zabranie dowodu tożsamości oraz zgłoszenie się ok. 15 minut przed godziną, na którą będziecie zapisani.

Informację, do której grupy jesteście zapisani, każdy otrzyma drogą mailową w piątek, 24 września.

UWAGA: W przypadku dużego zainteresowania istnieje możliwość zorganizowania jeszcze jednej, 100 osobowej grupy, która będzie mogła robić zdjęcia od godziny 13.30 do 15.00.

Ile to kosztuje?

Udział w Foto Deju jest bezpłatny.

Co po Foto Deju?

Zachęcamy wszystkich, by po zakończeniu Foto Deja wrzucali swoje zdjęcia na MM-kowego bloga. Dzięki temu Wasze zdjęcia obejrzą tysiące Internatów z Łodzi, Polski i całego świata. O tym, jak umieszczać fotografie możecie przeczytać w artykule: "Jak dodać zdjęcia na MM". Każdy będzie mógł wstawić dowolną ilość zdjęć.

Po Foto Deju ruszy także konkurs na najlepsze zdjęcie zrobione podczas naszej zabawy. By wziąć w nim udział wystarczy, że wyślecie jedno, najlepsze Waszym zdaniem zdjęcie z Foto Deja "jaki ten Teatr Wielki" na adres: [email protected] (wpisując w tytule "Foto Dej Teatr Wielki - konkurs"). Na Wasze prace będziemy czekać do środy (6 października) do godziny 23:59. Następnie użytkownicy portalu https://lodz.naszemiasto.pl rozpoczną głosowanie. Na autorów zwycięskich prac czekać będą nagrody.

Dokładne zasady dotyczące konkursu i regulamin podamy w dniu Foto Deja.

Nagrody

Na autorów zwycięskich prac czekać będą nagrody ufundowane przez sklep internetowy INFOTO.PL: statyw Camrock XT020 z głowicą kulową H020 (pierwsza nagroda), torba Camrock Tank X60 (druga nagroda), kabura Camrock City A380 (trzecia nagroda). Dodatkowo Teatr Wielki ufunduje bilety na spektakle w sezonie 2010/2011.

Statyw profesjonalny Camrock XT020 147cm
z wyjmowanym monopodem 147cm

Statyw Camrock z profesjonalnej serii XT przeznaczony jest dla wymagających fotografów. Cechuje go wyjątkowo solidna i stabilna konstrukcja, duża wytrzymałość oraz funkcjonalność. Znakomicie nadaje się do stosowania z lustrzankami, cięższymi aparatami średnioformatowymi oraz kamerami.

Posiada wyjmowaną kolumnę centralną, która po rozłożeniu może być używana jako monopod o wysokości 147cm. Kolumna może być również zamontowana odwrotnie (do góry nogami), ułatwiając m.in. fotografowanie małych obiektów.

Standardowy gwint 3,8" pozwala na zamocowanie dowolnej głowicy (z gwintem 3,8"). W ofercie Camrock-a dostępnych jest wiele rodzajów głowic.
Torba Camrock Tank X60 to największa torba dla profesjonalistów i amatorów chcących przenosić ponadprzeciętną ilość sprzętu. Duża pojemność idzie w parze z funkcjonalnością oraz wygodą użytkowania. Wykonanie z najlepszych materiałów gwarantuje dużą wytrzymałość oraz bezpieczeństwo przenoszonego sprzętu. Torba posiada mocowanie dla statywu oraz chowany pokrowiec przeciwdeszczowy.
Kabura Camrock City A380 to duży futerał mieszczący lustrzankę (np. Canon 5D, 50D, 500D, Nikon D300) z większym obiektywem (np. teleobiektywem typu 55-200mm, 70-300mm, itp.). Dzięki trzem przestawialnym "skrzydełkom" wewnątrz futerału, jego środek może być dowolnie dopasowany do wielkości aparatu i obiektywu!! Możliwe jest zatem dopasowanie futerału również do aparatu z małym obiektywem typu 18-55mm.

Futerał City A380 wykonany jest niezwykle solidnie z wytrzymałego i grubego nylonu 1950D TXP. Utwardzona konstrukcja z miękkim wypełnieniem oraz impregnacja futerału gwarantują skuteczną ochronę sprzętu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zamoczeniem. City A380 łączy nowoczesny design z funkcjonalnością oraz dużą odpornością na uszkodzenia.

Partnerem Foto Deja jest sklep internetowy INFOTO.PL

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto