Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja artystyczna z okazji Światowego Dnia Ziemi w Manufakturze

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Dziś w Manufakturze w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, od godz. 11, powstaje obiekt przestrzenny z elektronicznych odpadów, którego autorem jest Monika Szpener.

Przestrzeń artystycznych działań Moniki umiejscowiona jest na Rynku Manufaktury przed Muzeum ms2. Wokół stanowiska pracy, gdzie powstaje sporych rozmiarów obiekt z odpadów elektronicznych, znajdują się przedmioty użytkowe, a konkretnie ławki, powstałe z różnego rodzaju tworzyw, m.in. z papieru, klawiatury komputera oraz innych odpadów.

Konstrukcja, nad którą pracuje Monika ma kształt koła.

- Koło jest w tym przypadku symbolem przemian oraz ruchu - powiedziała autorka.

Jak można zinterpretować owy ruch? Otóż w Dniu Ziemi możemy mówić na przykład o recyklingu, w ramach którego poprzez ponowne przetworzenie materiałów zmniejsza się zużycie surowców naturalnych. W przypadku artystki tym ruchem może być także jej twórczość, gdyż tworzywem jej prac są często niepotrzebne już nikomu rzeczy. Tu, gdzie kończy się ich przydatność, zaczyna się artystyczna przygoda autorki.

- Kiedy dla ludzi przedmioty tracą zastosowanie, ja wkraczam do "akcji" znajdując im nowe. W moich pracach nabierają nowego znaczenia - mówi Monika.

Do tworzenia tego obiektu artystka używa sprzętów, tudzież ich części, pochodzących z łódzkiego elektro-szrotu. Podchodząc bliżej do konstrukcji można dostrzec stare telefony, miksery, ekspres do kawy, suszarki, wiertarki, części od odkurzacza oraz komputera i inne tego typu urządzenia.

Nie wykluczone, że obiekt z odpadów będzie powstawał cały dzień. W każdym bądź razie dzisiaj macie niepowtarzalną okazję zobaczyć go oraz sfotografować.


Monika Szpener jest absolwentką kierunku Rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 2003 roku, w pracowni prof. Józefa Szczypki. W 2005 rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu sztuk plastycznych. Obecnie mieszka w Szczecinie. Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą - od portretu i aktu poprzez instalacje i kompozycje rzeźbiarskie do akcji artystycznych.
Głównym tematem prac artystki jest człowiek oraz przestrzeń przez niego kreowana w kontekście rosnącej konsumpcji. W swoich pracach wykorzystuje powszechne, codzienne materiały budując z nich przestrzenie charakteryzujące się silnymi odwołaniami do zachowań lub symboliki konkretnego czasu i miejsca, tworząc tym samym swoiste pomniki zastanej rzeczywistości.
/Źródło:www.echo.szczecin.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto