Zastrzyk dla polskiej geriatrii – szpital w Łodzi z dofinansowaniem

Materiał informacyjny Fundacji Biedronki
fot. A. Macewicz
W ramach programu „Fundacja Biedronki dla polskiej geriatrii” Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otrzymał darowiznę finansową na zakup sprzętu medycznego, który poprawi jakość diagnostyki i leczenia starszych pacjentów. Wartość darowizny od Fundacji Biedronki to ponad 600 tys. zł. W sumie w skali całego kraju wsparcie dla geriatrii (ponad 2 miliony złotych) otrzymało do tej pory pięć szpitali.

Zgodnie z analizami GUS w Polsce spada liczba mieszkańców (1), a z drugiej strony wzrasta liczba seniorów, co oznacza, że społeczeństwo starzeje się. Rodzi to potrzebę zapewnienia zrównoważonych systemów opieki zdrowotnej, odpornych na przyszłe wyzwania. W kontekście tych danych szczególnie ważne jest umacnianie podmiotów świadczących opiekę geriatryczną.

– Wiadomo, że wraz z wiekiem rośnie liczba problemów zdrowotnych, z którymi się borykamy, dlatego uznaliśmy, że skoro nasza Fundacja pomaga głównie seniorom, to powinna wesprzeć również opiekę geriatryczną w Polsce. Dlatego prowadzimy program „Fundacja Biedronki dla polskiej geriatrii”, w ramach którego wyposażyliśmy już pięć szpitali w sprzęt poprawiający możliwości diagnostyczne i warunki leczenia starszych pacjentów. Cieszymy się, że jest wśród nich szpital w Łodzi – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Nowy sprzęt w łódzkim szpitalu

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi-Centralny Szpital Weteranów dzięki darowiźnie (blisko 606 000 zł) zakupił m.in. aparat USG, umożliwiający badanie przy łóżku pacjentów w ciężkim stanie, a także cztery kardiomonitory pozwalające na ocenę saturacji pacjenta i pomiar tętna z jednoczesnym zapisem EKG. Wsparcie finansowe umożliwiło również kupno 20 łóżek wyposażonych w materace przeciwodleżynowe, a także ssaka pneumatycznego z wózkiem, który umożliwia odsysanie pacjenta np. z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

– System opieki nad osobami starszymi musi być zorientowany na problemy zdrowotne osób w podeszłym wieku, w powiązaniu z ich problemami środowiskowymi i socjalnymi. Powinien całościowo oceniać i rozwiązywać problemy wieku podeszłego przy poszanowaniu odrębności biologicznych, psychicznych i społecznych tej fazy rozwojowej człowieka, by w efekcie zoptymalizować stan zdrowia osób starszych, ich samodzielność, a także poprawić jakość życia. Zadania te najlepiej realizowane są w ramach oddziału geriatrycznego. Oddział geriatryczny w ramach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM-CSW funkcjonuje od 2012, i w ramach tego oddziału średnio rocznie hospitalizowanych jest 600-800 pacjentów, przy ogólnej liczbie hospitalizacji w szpitalu posiadającym 595 łóżek- 30 000 w ostatnich latach. Sprzęt, który był wykorzystywany w ramach oddziału geriatrycznego od samego początku stopniowo uległ zużyciu, dlatego możliwość wsparcia nowym wyposażeniem poprawi komfort pacjentów w wieku podeszłym podczas pobytu jak i poprawi efektywność pracy zespołu medycznego – mówi dr n. med. Robert Błaszczak.

O szpitalu

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralny Szpital Weteranów to drugi pod względem wielkości szpital kliniczny w regionie łódzkim - ponad 600-łóżkowa, wieloprofilowa jednostka z licznymi oddziałami zabiegowymi, szpitalnym oddziałem ratunkowym i centrum zabiegowym z lądowiskiem dla śmigłowców, ale także kilkoma oddziałami specjalizującymi się w opiece nad osobami starszymi i przewlekle chorymi.

O programie

Program „Fundacja Biedronki dla polskiej geriatrii” objął łącznie już pięć szpitali. Wśród ośrodków, które otrzymały dofinansowanie na zakup sprzętu medycznego są placówki w Katowicach, Białymstoku i Warszawie i Kup. Tym samym wartość programu wynosi ponad 2 miliony złotych.

O Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy takie jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”, w których potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy do sklepów Biedronka. Uruchomiła również program przeciwdziałania samotności seniorów „Danie Wspólnych Chwil”. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe – prowadziła m.in. projekt pomocy w czasie pandemii i trzy programy na rzecz Ukrainy. Na programy społeczne przeznaczyła ponad 127 mln złotych (status na lipiec 2023).

1https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/6002/2/3/1/sytuacja_osob_starszych_w_polsce_w_2020_r.pdf, ostatni dostęp: 20.01.2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto