Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanim dziecko pójdzie do szkoły, musi być dokładnie zbadane przez pediatrę

Magdalena Szrejner
Pięcioletniego Franka Buczyńskiego bilans sześciolatka czeka za rok. Czteroletnia Milena Cieślak dopiero co przeszła obowiązkowe badania czterolatka
Pięcioletniego Franka Buczyńskiego bilans sześciolatka czeka za rok. Czteroletnia Milena Cieślak dopiero co przeszła obowiązkowe badania czterolatka
Nim pierwszak założy tornister, powinien zostać zbadany w celu stwierdzenia nieprawidłowości i skierowany na ćwiczenia, pozwalające na wyeliminowanie wad. Zdrowotny bilans sześciolatka zapewnia równy start w szkole.

Nim pierwszak założy tornister, powinien zostać zbadany w celu stwierdzenia nieprawidłowości i skierowany na ćwiczenia, pozwalające na wyeliminowanie wad. Zdrowotny bilans sześciolatka zapewnia równy start w szkole. Niestety, choć badanie jest obowiązkowe, zwykle rodzice odkładają je na ostatnią chwilę, aż upomni się o nie podstawówka.

- Badanie gotowości szkolnej jest obowiązkowe dla wszystkich sześciolatków. Najlepiej zrobić je na rok przed pójściem dziecka do szkoły - mówi dr Maria Krysiak, lekarz pediatra z przychodni przy ul. Wileńskiej. - To badanie, które ma wykazać, czy dziecko prawidłowo się rozwija, ile mierzy, waży, czy nie ma wad postawy, zaburzeń mowy, czy ma dobry wzrok i słuch. Podczas badania lekarz może ocenić, jak zachowuje się dziecko, czy jest gotowe do podjęcia obowiązku szkolnego.

Jeśli pediatrę coś zaniepokoi, odsyła dziecko na specjalistyczne badania lub do poradni pedagogiczno-psychologicznej, gdzie w ciągu kilku miesięcy sześciolatek może pracować z logopedą, psychologiem czy terapeutą, by zminimalizować trudności, jakie mogą go spotkać w pierwszych miesiącach nauki.

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że dzieci z wadą wymowy mają większe problemy z nauką pisania i czytania. Według badań psychologów, nawet 25 proc. dzieci z wadami wymowy ma trudności w nauce.

Według Beaty Aszkielaniec z Narodowego Funduszu Zdrowia, kontrole przeprowadzone w przychodniach wykazują, że nie wszędzie przestrzegany jest obowiązek zrobienia bilansu. - Dzieci co dwa lata do szóstego roku życia powinny być szczegółowo badane przez pediatrę - przypomina rzeczniczka NFZ. - Taki obowiązek nakłada Ministerstwo Zdrowia, a terminów powinny przestrzegać przychodnie wspólnie z rodzicami maluchów.

W przychodni przy Wileńskiej komunikaty o konieczności zgłaszania się na bilans wiszą w poczekalni. Dodatkowo rodziców informują o tym obowiązku pielęgniarki.

- U małych dzieci trzeba pilnować terminów wszystkich szczepień, bilansów, kontroli u pediatry - zgadza się Izabela Buczyńska, mama 5-letniego Franka, który dzielnie zniósł zastrzyk. - W tamtym roku byliśmy na bilansie 4-latka, w zerówce trzeba będzie zrobić kolejne badania. Staram się pamiętać o wszystkich terminach, mimo że Franek - jak dotąd - wszystkie wyniki ma bardzo dobre.

Badania sześciolatka przeprowadza pediatra lub pielęgniarka w przychodni, do której zapisane jest dziecko. Podobną kontrolę ogólnego stanu zdrowia dziecka robi się maluchom krótko po urodzeniu, a potem w wieku dwóch i czterech lat. Bilans sześciolatków jest jednak badaniem dokładniejszym, bo stwierdza, czy dziecko w przyszłym roku może pójść do szkoły.

Badania w bilansie dziecka
• pomiar masy i długości ciała, ciśnienia krwi
• badanie słuchu, wzroku, mowy
• badanie pediatryczne z uwzględnieniem tempa rozwoju fizycznego, psychomotorycznego oraz przebytych schorzeń
• ocena wykonania szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień

Dla 6-latków dodatkowo:
• badanie pediatryczne w kierunku oceny rozwoju, dojrzałości szkolnej, kwalifikacji do grup na zajęcia wf.

Świadczenia profilaktyczne wykonywane przez lekarza dentystę:
• ocena stanu uzębienia, higieny jamy ustnej, profilaktyka ortodontyczna próchnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto