Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Łodzi bezprawnie zawyżały opłaty za mieszkanie

(kz)
Przeciętnie o 30 złotych niższy czynsz zapłaci za mieszkanie 1200 lokatorów komunalnych mieszkań na Dołach. Nie mają już bowiem dopisywanego podwójnego VAT-u do opłat za ciepło i wodę.

Przeciętnie o 30 złotych niższy czynsz zapłaci za mieszkanie 1200 lokatorów komunalnych mieszkań na Dołach. Nie mają już bowiem dopisywanego podwójnego VAT-u do opłat za ciepło i wodę.

Gdy z podwójnego podatku zrezygnują wszystkie administracje w całej Łodzi, 30 tysięcy najemców może zaoszczędzić rocznie około 8 milionów zł!

– Okazało się, że wystarczyło lokatorom dać dwie książeczki opłat – wyjaśnia Wojciech Gędek, dyrektor AN Łódź-Bałuty „Doły”. – Na jedną wnoszą czynsz dla gminy. Na drugą, na rachunek wspólnoty mieszkaniowej, wpłacają za centralne ogrzewanie i wodę. Postąpiliśmy zgodnie z informacją bałuckiego urzędu skarbowego, który stwierdził że takie rozwiązanie wystarczy do uniknięcia podwójnego opodatkowania.

Administracja na Dołach jako pierwsza w Łodzi dostosowała zasady rozliczania mieszkań do wytycznych Ministerstwa Finansów i Izby Skarbowej. Rocznie każdy z najemców zaoszczędzi ok. 400 złotych! Tylko w tej jednej administracji lokatorzy w ciągu roku zapłacą mniej aż pół miliona złotych!

Najemcy na Dołach nie zauważą różnicy w bieżących opłatach. Ich zaliczki w świadczeniach za wodę i centralne ogrzewanie są bowiem ustalone w takiej samem wysokości jak we wspólnotach. Jednak na koniec roku, przy rozliczeniu dopłacali oni drugi podatek. Teraz takie dopłaty znikną.

AN „Doły” ma także nadzieję, że uda się zwrócić lokatorom nadpłacony przez nich podwójny podatek za ostatnie 3 lata.

– Na razie występujemy w tej sprawie do urzędu skarbowego. Jeżeli fiskus nam zwróci nadpłaty, my oddamy je najemcom – obiecuje dyrektor Wojciech Gędek.

Urząd Miasta przez ostatnie kilka lat łamał prawo podatkowe naliczając lokatorom podwójny VAT. W tych praktykach wspierany był przez Izbę Skarbową, która niewłaściwie interpretowała przepisy. Łódzki fiskus uznał jednak swoją pomyłkę i już w grudniu ubiegłego roku przyznał, że podwójny podatek jest bezprawny.

•••••

Skąd się wziął podwójny VAT?

Wspólnoty mieszkaniowe, którymi są wszystkie budynki komunalne, gdzie chociaż jedno mieszkanie jest wykupione na własność, dostawały rachunki za media już z doliczonym podatkiem VAT. Rachunek dzieliły na właścicieli mieszkań i administrację komunalną. Administracja gminna do otrzymanego rachunku jeszcze raz doliczała najemcom podatek. W ten sposób za centralne ogrzewanie płacili oni w sumie aż 44 proc. podatku! Stąd brały się też ogromne różnice w opłatach za mieszkania między właścicielami i najemcami komunalnymi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto