Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje nad wodą w Łodzi

Marcin Bereszczyński
W upalne dni warto uchłodzić się nad wodą. Można wybrać kompleks wodny w Aqaparku
W upalne dni warto uchłodzić się nad wodą. Można wybrać kompleks wodny w Aqaparku fot. archiwum
Wbrew pozorom w Łodzi i w jej pobliżu jest wiele miejsc, gdzie można schłodzić swoje ciało rozgrzane słońcem w upalne dni. Wiele z nich jest mało znanych, ale bardzo atrakcyjnych.

Wakacje na Fali

Najbardziej znanym miejscem, gdzie można poszaleć w wodzie, jest łódzki Aquapark Fala. Dla dzieci od szóstego roku życia przygotowano nawet specjalne półkolonie. Można wybrać tygodniowy turnus lub wybrać jeden lub kilka dni zabawy od godz. 7.30 do 17. W ramach półkolonii będzie możliwość korzystania ze wszystkich atrakcji basenowych. Instruktorzy pomogą doskonalić style pływackie. Chętni dostaną możliwość nauki nurkowania. Organizatorzy zapewniają również gry i zabawy, nie tylko w wodzie, oraz wyżywienie.

Wszyscy natomiast mogą korzystać z trzech zewnętrznych basenów - sportowego o czterech torach i temperaturze wody 29 stopni Celsjusza, rekreacyjnego z fotelami do masażu wodnego i rwącym nurtem rzeki oraz dziecinnego z cieplejszą wodą.

Wewnątrz aquaparku można popływać w basenie z reflektorami rozświetlającymi taflę wody i falą, która sięga metra. Amatorzy silnych wrażeń mają okazję zjechać pomarańczową zjeżdżalnią z silnym nurtem wody o długości 26 metrów i trzymetrowej różnicy poziomów. Można też zjechać z wysokości 16,5 metra z prędkością 5-7 metrów na sekundę wprost do basenów Aquaparku. Zakręcone zjeżdżalnie mają 146 i 130 metrów. Na miłośników relaksu czeka natomiast Świat Saun.

Baseny czekają na gości

Wodny Raj przy ul. Wiernej Rzeki w Łodzi oferuje pływalnię krytą i otwartą ze zjeżdżalniami, biczami wodnymi, saunami i jacuzzi. Przez wakacje dzieci i młodzież za okazaniem legitymacji szkolnej mogą za złotówkę spędzić godzinę na pływalni krytej lub cały dzień na obiekcie sezonowym. Takie same zasady obowiązują na basenie Promienistych przy ul. Głowackiego.

W Łodzi można skorzystać również z basenu Anilany, największej odkrytej pływalni w Łodzi o wymiarach olimpijskich, z sauną, boiskiem do gry w siatkówkę plażową oraz barem gastronomicznym.

Można popływać też na basenach, które są kuźnią pływackich talentów sportowych, czyli na obiekcie MKS Jedynka przy Czajkowskiego 14, MKS Trójka przy Sienkiewicza 46, Start Łódź przy Teresy 56/56 lub Orzeł przy 6 Sierpnia 71. Podczas wakacji można też skorzystać ze szkolnych basenów, wśród których najbardziej popularna jest pływalnia SP nr 184 przy Syrenki 19a. Popularne są również baseny Ośrodka Sportu i Rekreacji Angelica przy ul. Rzgowskiej 17 i w Stacji Nowa Gdynia przy Sosnowej lub w hotelu Ambasador przy ul. Kosynierów Gdyńskich 8.

W upalne dni łódzkie baseny są bardzo oblegane, dlatego łodzianie chętnie korzystają z pływalni znajdujących się w pobliskich miastach. Bardzo popularna jest pływalnia w Wiśniowej Górze, Olimpijczyk w Aleksandrowie Łódzkim, basen w Ozorkowie, Miejska Kryta Pływalnia w Brzezinach. Warto popływać w basenie Miejskiego Zakład Kąpielowego w Zgierzu przy Łęczyckiej 24. Do tego basenu z 1929 roku wchodzi się schodkami, a oryginalnym rozwiązaniem są oddzielne kabiny dla każdego. Można też popływać w nowoczesnym zgierskim basenie MOSiR przy Leśmiana 1.

Na rowerku i w kajaku

Amatorzy kąpieli połączonej z rekreacją mogą skorzystać z licznych kąpielisk utworzonych na stawach lub zalewach. W Łodzi są cztery takie miejsca. Kąpiel jest wszędzie za darmo, a wypożyczenie kajaka kosztuje 5 złotych za godzinę, zaś rowerka wodnego o złotówkę więcej. Są też łódki w cenie od 5 do 6 zł za godzinę.

Najbardziej popularne łódzkie kąpielisko znajduje się w Arturówku przy ul. Skrzydlatej. Aktywny wypoczynek nad wodą oferują też kąpieliska Stawy Stefańskiego przy Wirowej 7a, Stawy Jana przy Rzgowskiej 247 i Młynek przy Śląskiej 168.

Niestety, ostatnie badania sanepidu wykazały, że kąpać można się tylko w Arturówku i Stawach Jana. W przypadku Stawów Stefańskiego sanepid wydał surowy wyrok - zakaz kąpieli z powodu obfitego zakwitu glonów w wodzie, kożucha z glonów na powierzchni wody, smugi piany, brunatnej barwy wody i jej bardzo niskiej przezroczystości.

Czysta i przejrzysta woda jest natomiast na kąpieliskach w powiecie pabianickim. Badania przeprowadzono w Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim "Ośrodek Nad Stawem" przy Łaskiej 64/66 i w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pabianicach przy ul. Bugaj 110, w zalewie "Businka". W obydwu tych miejscach również na gości czekają kajaki i rowery wodne oraz punkty gastronomiczne. Są plaże z nowym piaskiem i boiska do siatkówki plażowej. Popływać można też nad zalewem Drzewociny w pobliskim Lutomiersku.

W powiecie zgierskim też znajdują się atrakcyjne kąpieliska, w których czystość wody nie budzi zastrzeżeń sanepidu. To kąpielisko "Nad Lindą" w Grotnikach przy ul. Rozrywkowej 1 i kąpielisko "Mrożyczka" nad zalewem w Głownie przy ul. Swobody 12.

Dotychczasowe kąpielisko w Leźnicy Wielkiej na terenie gminy Parzęczew nie zostało formalnie zgłoszone sanepidowi przez Urząd Gminy. Dlatego nie odbyło się tam badanie jakości wody. Kąpiący się tam ludzie robią to na własną odpowiedzialność. Nie dopuszczono też kąpieliska "Starówka" w pobliskim Ozorkowie.

Tak samo w Strykowie, gdzie trwają prace związane z renowacją zbiornika retencyjnego na rzece Moszczenicy. Podczas tegorocznych wakacji kąpielisko zostało wyłączone z eksploatacji, ale już za rok będzie to jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie. Pojawią się pomosty, nowa plaża, na niej scena, a wokół zalewu ścieżki piesze i rowerowe, oświetlenie obiektu i monitoring.

Kąpać nie można się również w Zalewie Zgniłe Błoto. Tam jednak od lat jest zakaz kąpieli, natomiast zapewniony jest aktywny wypoczynek z zapleczem gastronomicznym, potańcówkami przy akompaniamencie zespołów grających na żywo. Ośrodek oferuje gościom duży wybór wodnych sprzętów rekreacyjnych, boisko do siatkówki plażowej oraz tory dla quadów lub samochodów terenowych.

Nieco dalej od Łodzi również znajdują się atrakcyjne kąpieliska z kajakami, rowerami wodnymi, punktami gastronomicznymi, wypożyczalniami rowerów i dużymi plażami.

W powiecie bełchatowskim najbardziej popularne kąpieliska znajdują się nad rzeką Widawką. Jedno z nich to kąpielisko na Słoku, na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wychowawczego, drugie to Wawrzkowizna w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rząsawie. Warto też odwiedzić Kluki, gdzie co prawda nie ma wyznaczonego kąpieliska, ale są całonocne dyskoteki na świeżym powietrzu. W Łasku można korzystać z kąpieliska miejskiego gdzie łączą się rzeki Pisia i Grabia.

W Przedborzu przy ul. Turystycznej można popływać w Strudze Strzeleckiej. Zalew Tatar na rzece Rawce to z kolei oferta Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawie Mazowieckiej. Popularne jest też kąpielisko Zadębie na rzece Łupia w Skierniewicach, Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim, Kodrąb i Zakrzówek Szlachecki na terenie powiatu radomszczańskiego oraz kąpielisko Smardzewicach na Zalewie Sulejowskim pod Tomaszowem Mazowieckim. Tam można również wynająć jacht i spędzić niesamowite chwile pod żaglami.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto