Urbańczyk jedyną pływaczką w ekipie na Dubaj

Marcin Babuchowski zdobył trzecie złoto dla Łodzi
Marcin Babuchowski zdobył trzecie złoto dla Łodzi fot. Krzysztof Szymczak
Siedmioro pływaków wywalczyło na zimowych mistrzostwach Polski w Szczecinie przepustki na mistrzostwa świata (basen 25 m) w Dubaju (15-19 grudnia). To nieco mniej niż przewidywał prezes PZP, który sądził, że reprezentacja będzie liczyć 9 lub 10 osób.

Ciekawostką jest, że minimum wywalczyła tylko jedna zawodniczka, łodzianka Aleksandra Urbańczyk z MKS Trójka. Podopieczna trenera Bartosza Olejarczyka była niekwestionowaną gwiazdą mistrzostw i uzyskała najbardziej wartościowy wynik według punktacji FINA (1.00,66 na 100 m zmiennym, lepszy o 0,37 od minimum). Znakomitą formę łodzianka zaprezentowała w czwartym dniu mistrzostw, wygrywając na 50 m dowolnym (24,75) przed rekordzistką Polski Agatą Korc z AZS AWF Wrocław (25,10) i drugą olimpijką z Pekinu Katarzyną Wilk z Jordana Kraków (25,17). Do minimum na MŚ w tej konkurencji zabrakło Oli zaledwie 0,07, ale ten start potwierdza, że najlepsza łódzka pływaczka jest w znakomitej formie i dobrze rokuje przed Dubajem.

Urbańczyk miałaby zapewne 3 złote medale gdyby nie intensywny program startów w piątek. Zdobyła srebro w swojej koronnej konkurencji na 50 m grzbietowym, ale był to jej czwarty start tego popołudnia.

Przepustki do Dubaju oprócz Aleksandry Urbańczyk zdobyli: Marcin Cieślak (Warszawianka), Konrad Czerniak (Wisła Puławy), Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra), Paweł Korzeniowski, Sławomir Kuczko (obaj AZS AWF Warszawa) i Łukasz Wójt (SC Offenbach). Wśród mężczyzn najbardziej wartościowe wyniki mistrzostw uzyskali na 200 m motylkiem Korzeniowski (1.52,34) i Cieślak (1.53,32).

Pływacy z naszego regionu zdobyli na Floating Arena 9 medali (3-4-2). W ostatnim dniu po złoto sięgnął Marcin Babuchowski z Trójki, który wygrał wyścig na 50 m motylkowym (23,98) o... 0,01 s przed Mateuszem Zawadą (Jedynka Lębork) i o 0,20 przed Maciejem Lewandowskim z MZOS Płock.

Na 100 m grzbietowym swój drugi srebrny medal zdobył Krzysztof Jankiewicz z Nawy Skierniewice (53,38). Podopieczny trenera Marcina Sarny potwierdził, że w kraju ma tylko jednego szybszego rywala w stylu grzbietowym Radosława Kawęckiego (52,19).

W finale na 100 m klasycznym wystąpiła Ewa Ścieszko z AZS UŁ PŁ, zajmując 6. miejsce (1.10,96).