Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopki bożonarodzeniowe w Manufakturze [zdjęcia]

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Jeszcze przez kilka dni do Wigilii łodzianie mogą oglądać szopki bożonarodzeniowe w Manufakturze. Wśród kilkunastu szopek znalazły się również te uważane za najpiękniejsze - szopki krakowskie.

Dzisiaj można zobaczyć szopki z różnych krajów. Zdarza się, że mają one nietypowe kształty: jaskini czy też groty. Ale te w Manufakturze są przede wszystkim wzorowane na zabudowie krakowskiego rynku. Według legendy zwyczaj tworzenia szopek zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, który w 1223 roku w Noc Bożego Narodzenia zaaranżował w Greccio tzw. "żywą szopkę" , w której zamiast figur owiec i bydła były żywe zwierzęta.

Zobacz także: Boże Narodzenie 2010 w Łodzi: sprawdź gdzie zagrają polskie kolędy i pastorałki
>>

W Manufakturze oczywiście "żywych szopek" nie ma, ale za to można zobaczyć  nieruchome figurki czy też marionetki. Te najdawniejsze ludowe "goszczą" w swoich wnętrzach pasterzy,  postacie z którymi chłopi spotykali się na co dzień - policjanci, żołnierze, obraźnicy, druciarze  i niedźwiednicy. Nie brakuje w nich również postaci "nie z tego świata" - śmierci, diabła, czarownicy. Ale nie tylko postacie przyciągają uwagę podczas oglądania szopek. Wiele z nich charakteryzuje się żywą kolorystą, dużą liczbą detali, które wymagały precyzji od autora. Taką precyzją musieli się wykazać m.in. Jarosław Raźny, Krystian Cichowicz, Marek Głuch, Stanisława Paczyńskiego.

Kukiełkowa szopkaDrewniana szopka

Dziesięć z szopek, które możemy oglądać w Manufakturze do Wigilii pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Wśród nich są: szopka kukiełkowa Włodzimierza Malika, który często był nagradzany w szopkowych konkursach. Laureatem tego samego konkursu był Jan Malik, którego praca również widnieje w Manufakturze. Artysta specjalizował się w szopkach dużych.

Wczoraj (18 grudnia) łodzianie mogli też podpatrzeć w galerii handlowej jak wygląda budowanie takiej świątecznej konstrukcji. Szopkę zbudowaną w Manufakturze ozdobiły drewniane figurki, niektóre z nich ruchome.

Czytaj także:
- Koszykówka: ŁKS Łódź - Artego Bydgoszcz 67:69 [zdjęcia]
- Łódzka Klinika Kardiologii w Szpitalu im. Sterlinga ma 60 lat

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto