MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Radomsku. Karać czy edukować? Radni miejscy dyskutowali o jakości powietrza w Radomsku [ZDJĘCIA]

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Radni miejscy dyskutowali o smogu w Radomsku i sposobach walki z zanieczyszczeniem powietrza

Radni miejscy z komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska zapoznali się w środę, 16 grudnia, z informacją prezydenta miasta o działaniach związanych z walką ze smogiem w Radomsku.

Pomysłów na walkę ze smogiem było wiele. Ewa Kuśmierczyk z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego zaproponowała na przykład, by w Radomsku ustawione zostały kilkumetrowe sztuczne płuca, które oddychając, pokazałyby, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w Radomsku. - To pokaże, jakie skutki zdrowotne może wywołać smog. A radnym może pomóc we wprowadzaniu pomysłów ograniczających zanieczyszczenie powietrza – tłumaczyła Ewa Kuśmierczyk.

Smog w Radomsku. Radni dyskutowali o jakości powietrza

Wśród propozycji walki ze smogiem znalazł się również pomysł wprowadzenia w Radomsku uchwały antysmogowej. Radna Katarzyna Wośko zasugerowała, by w takiej uchwale znalazł się zapis o obowiązku podłączenia się do instalacji gazowej lub ciepłowniczej dla osób, przy domach których taka instalacja przebiega. - Czy taki zapis mógłby się znaleźć w takiej uchwale? - pytała radna.

- To sprawa dla prawnika. Przecież można to sprawdzić – mówiła Ewa Kuśmierczyk.

Jeszcze inne rozwiązanie zaproponował radny Robert Lewandowski. - Ludzie reagują tylko wtedy, gdy się ich kontroluje. Dlatego w sprawie rozwiązania problemu ze smogiem ważne są kontrole i mandaty – przekonywał.

Innego zdania jest jednak Jacek Paul, naczelnik wydziału bezpieczeństwa i porządku w urzędzie miasta. - Uchwała antysmogowa już funkcjonuje w województwie łódzkim. Nie wiem, czy jest sens jej dublowania. Jeśli chodzi o smog, wiele zależy od położenia geograficznego. Radomsko leży w dolinie, otoczone jest blokami, więc przepływ powietrza jest mały – tłumaczył radnym. - Poza tym trzeba wziąć pod uwagę ruch samochodów, a natężenie ruchu w Radomsku jest bardzo duże. To wszystko powoduje, że zabronienie palenia węglem niewiele zmieni.

- Staramy się patrolować miejsca, gdzie jest podejrzenie o palenie w piecach niewłaściwym paliwem. Karanie nie jest najlepszą metodą, by zmusić ludzi do przejścia na inne paliwo – stwierdził Jacek Paul.

Prezydent Radomska Jarosław Ferenc przypomniał również radnym, że w działania związane z ograniczeniem smogu w mieście włączyło się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka w ostatnich latach wydała 11 mln zł na, ogólnie mówiąc, gospodarkę cieplną. Ponadto magistrat zainstalował czujniki powietrza, co umożliwia mieszkańcom śledzenie jego jakości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto