Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa, czy wciąż nam zagraża

Redakcja
Dokładnie 5 marca 2006 roku Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach poinformował o wystąpieniu pierwszych przypadków wirusa ptasiej grypy W Polsce. Były to dwa martwe i jeden chory łabędź znalezione 3 dni wcześniej.

Wirus ptasiej grypy, występujący na całym świecie, jest potencjalnym zagrożeniem dla prawie wszystkich gatunków ptaków. Pomimo tego, czas i kierunek migracji ptaków nie jest związany z występowaniem ptasiej grypy. Narażone na nią są również ludzie, psy, koty, świnie i tygrysy. Do najgroźniejszych szczepów spośród ponad 140 do tej pory odkrytych, należy wirus typu H5 i H7. Pojawiają się one szczególnie u drobiu, przetrzymywanego w nienaturalnych warunkach, o szczególnie wysokim stopniu zagęszczenia.

Obecnie na świecie, szczep H5N1 jest uważany za najbardziej niebezpieczną formę wirusa. Został on odkryty w roku 1997, jednakże pierwsze oznaki jego aktywności datują się na rok 2003 gdy wybuchła epidemia u ptactwa domowego w Kambodży, Chinach, Indonezji, Japonii, Laosie, Korei Południowej, Tajlandii i Wietnamie. Wówczas to zostało zabitych ok. 100 mln. sztuk drobiu.

Jeżeli chodzi o występowanie ptasiej grypy na terenie Polski to na przełomie 2 lat odkryto kilka ognisk występowania tego wirusa:
11 marzec 2006 – Kostrzyń nad Odrą, Świnoujście oraz Bydgoszcz,
1 grudnia 2007 – 3 ogniska w miejscowościach Rokicie, Myśliborzyce i Uniejowo pod Płockiem,
8 grudnia 2007 – nowe ogniska w powiecie żuromińskim, w województwie mazowieckim,
10 grudnia 2007 – Sadłowo, gmina Bieżuń. Do końca miesiąca wykryto kolejne ogniska w miejscowościach Kępno, Krzykały oraz Głodówko.

Od 2003 roku, według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zmarło co najmniej 130 na 228 osób zakażonych wirusem. Pomimo tego, stosunkowo trudno się nim zarazić. Wirus ginie w temperaturze 70˚C, niemniej aby uniknąć zakażenia należy:

- ostrożnie obchodzić się z ptasimi wydzielinami i odchodami
- uważać aby soki z surowego mięsa nie stykały się z innymi produktami spożywczymi
- powstrzymać się od jedzenia potraw z surowych jaj (np. kogel-mogel)
- myć ręce po każdej obróbce produktów drobiowych itp.

W 2005 roku udało się odtworzyć strukturę genetyczną wirusa, który był przyczyną epidemii grypy hiszpanki w latach 1918-1919, która pochłonęła do 100 mln. ofiar na całym świecie. Wyniki badań udowodniły wyjątkowe podobieństwo "hiszpanki" do wirusa ptasiej grypy. Jak dotąd nie odnaleziono takiej mutacji, która umożliwiałaby zarażenie się wirusem od innego człowieka.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto