Po porażce PZU Polfy - na szczycie jednak Lotos

Bogusław Kukuć
Historyczne pierwsze zwycięstwo w Eurolidze nad mistrzyniami Rosji rozbudziło nadzieje fanów PZU Polfy na wygraną z broniącymi tytułu koszykarkami Lotosu Gdynia.

Historyczne pierwsze zwycięstwo w Eurolidze nad mistrzyniami Rosji rozbudziło nadzieje fanów PZU Polfy na wygraną z broniącymi tytułu koszykarkami Lotosu Gdynia. Rywalki miały też za sobą czwartkowy mecz i dodatkowo trudy podróży z Litwy. A jednak Lotos potwierdził prymat i po zwycięstwie 97:78 będzie witał Nowy Rok jako lider po pierwszej rundzie. Pierwsza kwarta była zacięta i przyniosła wicemistrzyniom jednopunktowe prowadzenie. Pabianiczanki prowadziły najwyżej czterema punktami (10:6), a rywalki trzema (14:17). Drugą kwartę lepiej zaczęły gdynianki (20:26), ale PZU Polfa odrobiła straty i w 15 minucie po rzucie Sylwii Wlaźlak jeszcze prowadziła (31:20). Jak się okazało po raz ostatni w tym spotkaniu. Gospodynie nie znalazły odpowiedzi na kilka błyskotliwych akcji Chasity Melvin oraz Gordany Grubin i zrobiło się 31:41. Podobny zryw mistrzyń w trzeciej kwarcie, tym razem głównie dzięki Agnieszce Bibrzyckiej (od 48:57 w 25 min do 48:71 w 29 minucie), rozwiał złudzenia. Wprawdzie Elżbieta Trześniewska i Sylwia Wlaźlak potrafiły nawiązać walkę z faworytkami, lecz bez wsparcia koleżanek nie były w stanie odrobić dużych strat. Najbardziej widowiskowym momentem niedzielnego meczu było zdobycie kosza z wyskoku przez Melvin po wyrzucie autu zza linii końcowej, gdy do zakończenia kwarty były cztery dziesiąte sekundy. To duża sztuka i jednocześnie dowód na brak koncentracji broniących. Gdyński zespół dysponuje pełnowartościową ósemką zawodniczek, z których każda jest w stanie dźwigać ciężar gry przez całą kwartę. W takiej sytuacji można ukryć nawet słabszą dyspozycję niektórych z nich (np. w niedzielę bezbarwnej Katherine Smith). Inna sprawa, że gdynianki były lepiej dysponowane rzutowo, np. w pierwszej połowie miały 70 procent celności rzutów, wobec 35 procent wicemistrzyń. d PZU Polfa Pabianice - Lotos VBW Clima Gdynia 78:97 (20:19, 17:29, 15:25, 26:24).

PZU Polfa: Trześniewska 25, Wlaźlak 21, Polakova 7, Jaroszewicz 7, Pechova 6, Głaszcz 5, Szołtysek 4. Trener: Mirosław Trześniewski

Lotos: Bibrzycka 18, Melvin 17, Małgorzata Dydek 16, Grubin 13, Cupryś 11, Barabanowa 8, Ose-Hlebowicka 6, Wodopianowa 4, Smith 4. Trener: Krzysztof Koziorowicz