Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia w Internecie

Anna Gronczewska
Ksiądz Ireneusz Węgrzyn z parafii Świętej Rodziny w Łodzi: - Skoro Internet jest jednym ze środków komunikowania się ludzi, to trudno, by Kościół się w to nie włączył
Ksiądz Ireneusz Węgrzyn z parafii Świętej Rodziny w Łodzi: - Skoro Internet jest jednym ze środków komunikowania się ludzi, to trudno, by Kościół się w to nie włączył
Internet wkracza do Kościoła. Coraz więcej parafii ma swoje strony internetowe. Przeczytać można na nich ogłoszenia duszpasterskie, rozkład kolędy, rekolekcji, dowiedzieć się więcej o pracujących w niej księżach.

Internet wkracza do Kościoła. Coraz więcej parafii ma swoje strony internetowe. Przeczytać można na nich ogłoszenia duszpasterskie, rozkład kolędy, rekolekcji, dowiedzieć się więcej o pracujących w niej księżach. A już niedługo w Internecie przeprowadzona zostanie pierwsza transmisja mszy świętej.

– Trzeba iść z duchem czasu – tłumaczy zainteresowanie Kościoła Internetem ksiądz Ireneusz Węgrzyn z parafii Świętej Rodziny w Łodzi. – Skoro Internet jest jednym ze środków komunikowania się ludzi, to trudno, by Kościół się w to nie włączył.

W województwie łódzkim swoje strony internetowe ma już ponad 20 parafii. Najstarsze powstały ponad cztery lata temu. Teraz pojawiają się nowe, a stare są udoskonalane. Na przykład strona parafii św. Rodziny w Łodzi zajęła niedawno drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie internetowych stron parafialnych, organizowanych przez katolicki portal Opoka.

Strony mają nie tylko najważniejsze kościoły w diecezji czy archidiecezji, jak bazylika archidiecezjalna w Łodzi, ale i te najmniejsze, jak choćby w parafii w Niesułkowie koło Strykowa.

– Dzięki tej stronie ludzie na całym świecie mogą się dowiedzieć, że istnieje taka parafia i miejscowość – tłumaczy ks. Ryszard Szymacha, proboszcz parafii w Niesułkowie.

– Uważam, że każda parafia powinna mieć taką stronę.

Ewangelizacja przez komputer

Od czterech lat można oglądać stronę parafii św. Rodziny w Łodzi. – Sam interesuję się komputerami, informatyką, więc wpadłem na pomysł, by założyć stronę w Internecie, na której znalazłyby się niezbędne informacje o parafii – mówi ks. Ireneusz Węgrzyn. – Przy czym przez pierwsze dwa lata była to typowo amatorska strona, robiona tylko przeze mnie.

Po dwóch latach do księdza Węgrzyna zgłosił się młody człowiek, absolwent informatyki, który stwierdził, że chce coś zrobić dla parafii. – Stworzył szkielet strony, udoskonalił ją – mówi ks. Węgrzyn. – Natomiast za treść strony i jej aktualizację dalej odpowiadam ja.

Zdaniem ks. Węgrzyna, Internet to znakomity instrument ewangelizacyjny. – Sprawy religijne można przekazywać w niekonwencjonalny sposób – mówi. Na stronie parafii jest nawet specjalny dział – „ewangelizacja przez komputer”.

Można z niego ściągnąć na swój pulpit specjalną tapetę reklamującą modlitwę, którą ułożyli uczniowie III klasy XXXIII LO w Łodzi: „Darmowe minuty? Tak, modlitwa nic nie kosztuje.” Jest też do ściągnięcia baner powołaniowy z hasłem: „Wezwanie tylko dla najlepszych”. Znajdziemy tu także piękne krajobrazy z cytatami z Pisma Świętego, a nawet plik mp3 z piosenką parafialnego zespołu.

Zdążyła na kolędę

W Tomaszowie Mazowieckim archidiecezja łódzka ma pięć parafii, ale na razie swoją stronę ma tylko parafia św. Jadwigi.

– Ale cztery mają już własną sieć komputerową i myślę, że niedługo będą miały swoje strony – mówi ks. Antoni Pietras z tej parafii. Gdy w 2000 roku przyszedł tu pracować, zastał już działającą stronę internetową.

– Ja tylko ją urozmaiciłem i rozbudowałem, dodając między innymi zdjęcia – wyjaśnia ks. Pietras. Przyznaje, że taka strona to wielka wygoda dla parafian.

– Na przykład jedna z parafianek była u rodziny w Gdańsku, a akurat była kolęda – opowiada ksiądz Pietras. – Zajrzała do komputera i dowiedziała się, kiedy ma ją odwiedzić ksiądz. Mogła więc wrócić na czas do domu.

Na stronie tomaszowskiej parafii jest między innymi dokładna informacja o tym, jakie dokumenty trzeba przygotować, gdy chce się wziąć ślub lub ochrzcić dziecko.

– Gdy ktoś przychodzi i mówi, że chce załatwić formalności związane na przykład z chrztem, to pytam, czy ma w domu komputer z Internetem – opowiada ks. Antoni. – Mówię, że może w Internecie dokładnie sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne. Przy okazji reklamuję naszą stronę!

Historia katedry

Jedną z najciekawszych stron parafialnych jest strona internetowa łódzkiej bazyliki archikatedralnej. Internauci dowiedzą się z niej o historii bazyliki, zobaczą zdjęcia zabytkowych ołtarzy, pamiątkowych tablic. Przeczytają też, w jakich godzinach odbywają się msze i nabożeństwa, kiedy czynna jest kancelaria parafialna, znajdą też najświeższe wiadomości, związane z życiem katedry.

Być może już niedługo obejrzymy w Internecie pierwsze transmisje z mszy, odprawianych w łódzkich kościołach. Transmitowane mają być najważniejsze uroczystości, odbywające się w głównym kościele archidiecezji: jubileusze, wydarzenia o charakterze diecezjalnym lub ogólnokościelnym, religijno-państwowym.

– Mogą to być na przykład święcenia kapłańskie – wyjaśnia ksiądz Ireneusz Kulesza, proboszcz bazyliki archikatedralnej. – Ktoś z rodziny nowo wyświęconego kapłana nie może przybyć na uroczystość, bo mieszka daleko. Wtedy obejrzy ją dzięki transmisji internetowej. Będziemy też transmitować między innymi msze w szczególnych intencjach, tak jak obchodzony kilka lat temu Dzień Judaizmu. Odbił się on szerokim echem w całej Europie, w różnych środowiskach. Transmitowane będą też koncerty organizowane w katedrze czy wystawiane tu przedstawienia.

– Mają to być naprawdę wydarzenia szczególne – zaznacza ks. Ireneusz Kulesza. – Odbieramy to jako element ewangelizacji. Jednocześnie chcę podkreślić, że żadna transmisja nie zastąpi żywej obecności na niedzielnej mszy świętej!

SMS na niedzielę

Do internetowej transmisji mszy świętej przygotowuje się także parafia św. Michała Archanioła w Łodzi.

Na razie na stronie tej parafii można m.in. zapisać się do internetowego kółka różańcowego, zapoznać się z planami budowy kościoła, treścią różnych modlitw, a także zobaczyć zdjęcia z najważniejszych uroczystości kościelnych. Chętni mogą podać też numer telefonu komórkowego lub e-maila, by otrzymywać SMS-a na niedzielę.

– Wysyłamy wtedy pewne sentencje, myśli związane z ewangelią – mówi Bogumił Karbowiak, który od ponad 2 lat zajmuje się prowadzeniem strony parafialnej. – W tej chwili SMS-y i e-maile wysyłamy do 220 osób. Nie tylko z Łodzi, ale całego kraju. Między innymi z Wrocławia, Warszawy, Gdańska.

Strona parafii św. Michała Archanioła jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron, co tydzień ma ponad setkę internetowych gości.

– Staramy się zamieszczać najnowsze informacje z życia parafii – zapewnia ks. Marek Izydorczyk, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. – Teraz na przykład, gdy były rekolekcje wielkopostne, dzieci, które wróciły z kościoła do domu, już mogły zobaczyć w Internecie swoje zdjęcie.

Znak, że istnieją

Swoją stronę internetową ma także mała, licząca 600 osób, parafia św. Wojciecha w Niesułkowie koło Strykowa.

– Internet to znakomita reklama dla parafii i miejscowości – uważa ksiądz Ryszard Szymacha z Niesułkowa. – Dajemy znak, że istniejemy. Pokazujemy, że nie jesteśmy końcem świata.
Na stronie parafii znajduje się wiele informacji o historii kościoła i samego Niesułkowa.

– Znajdujemy się na krańcu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich – opowiada ksiądz Szymacha. – Odwiedza nas wiele wycieczek, po powrocie do domu mogą zajrzeć do Internetu i dowiedzieć się więcej o kościele, Niesułkowie.

Dostęp do Internetu ma niewielu mieszkańców Niesułkowa, ale jest w dwóch szkołach na terenie parafii. Na parafialną stronę chętnie zaglądają więc uczniowie.

– Myślę też, by kiedyś w niedzielę wystawić przed kościół komputer i pokazać moim parafianom tę stronę w Internecie – mówi ksiądz Szymacha.

W parafii św. Jadwigi w Tomaszowie Mazowieckim są już cztery stanowiska komputerowe z Internetem. Korzystają z nich scholanki i ministranci.

Księża zgodnie podkreślają, że Internet jest bardzo potrzebny Kościołowi. Ks. Antoni Pietras sam kiedyś myślał, że ewangelizacja przez komputer i Internet nie jest potrzebna. Dziś wie, że się mylił. – Internet to na pewno także przyszłość Kościoła – mówi.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto