Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolskie Biennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych w Łodzi [zdjęcia]

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Od środy (20 października) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można oglądać wystawę "IX Ogólnopolskie Biennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych".

Tegoroczna ekspozycja "Biennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych" przedstawia 50 prac uczniów z ośmiu liceów plastycznych: z Kielc, Lublina, Nowego Wiśnicza, Supraśla, Tarnowa, Zduńskiej Woli, Koszalina i Nałęczowa. Są to dyplomy

uczniów

tych szkół z dwóch lat.

Prace imponują ogromną różnorodnością rozwiązań plastycznych i technicznych - od tkaniny warsztatowej (żakard), ludowej regionalnej (dwuosnowówka) poprzez gobelin, batik, aplikację oraz filc, do bardzo odważnych działań reliefowych i przestrzennych. - Poziom tych prac jest wysoki, jeżeli chodzi o walory artystyczne - mówi Wojciech Sokólski, dyrektor Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu. - Część tej młodzieży później kontynuuje naukę na studiach i się rozwija, bo wiadomo, że w tym wieku trudno mówić o poziomie artystycznym i o umiejętnościach artystycznych. Artystą często się nie jest nawet po akademii. Artystą po prostu trzeba się urodzić i przede wszystkim rozwijać - przekonuje.

Nagrody i wyróżnienia w Ogólnopolskim Biennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych

W tegorocznej edycji jury w składzie prof. prof. Janusz Debis, Wojciech Sadley, Stanisław Trzeszczkowski obradujące pod przewodnictwem Dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa Norberta Zawiszy przyznało:

I nagrodę Annie Łagockiej z Liceum Plastycznego w Supraślu za pracę "Spacerkiem po...",
II nagrodę za zestaw prac przyznano Kamilowi Kotarbie z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu,
III nagrodę – Magdalenie Kowalskiej z Zespołu Sztuk Plastycznych w Radomiu za pracę "Impresja".

Jury postanowiło też przyznać 3 wyróżnienia, które otrzymały: Anna Juszczak z Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli za pracę "Faktury w formie przestrzennej", Gabriela Ptaszek z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu za tkaninę żakardową "Miasto" oraz Angelika Szewczyk z Liceum Plastycznego w Nałęczowie za pracę "Szmaciaki".

Wystawę można oglądać do 1 stycznia 2011 roku.


Biennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych jest imprezą ogólnopolską, która pozwala zaakcentować obecność tkaniny artystycznej jako dziedziny sztuki, (niestety powoli ginącej) w kulturze polskiej i jej tradycji. Ukazuje kunszt tkacki uczniów. Wśród prezentowanych tkanin można odnaleźć ginące już ludowe techniki tkackie.

Pomysłodawcą Biennale był dyrektor Liceum Plastycznego z Supraśla Zenon Gruszewski. Inauguracja imprezy odbyła się w 1994 roku. Organizatorem Biennale w Supraślu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu.

Celem biennale jest m.in. aktywizacja pracy pedagogów i uczniów szkół plastycznych w dziedzinie tkaniny artystycznej, wymiana doświadczeń między nauczycielami tej specjalizacji, inspirowanie uczniów do doskonalenia umiejętności artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu artystycznego w dziedzinie sztuki włókna, a także prezentacja osiągnięć poszczególnych szkół w tej dziedzinie sztuki.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto