Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy Politechniki Łódzkiej oczyszczą gaz z oczyszczalni ścieków

(gb)
Tak wygląda kompleks zabudowań, w których spalany jest biogaz i produkowana energia elektryczna oraz cieplna.
Tak wygląda kompleks zabudowań, w których spalany jest biogaz i produkowana energia elektryczna oraz cieplna. fot. Łukasz Kasprzak
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej przedstawili metodę odsiarczania biogazu z oczyszczalni ścieków. Biogaz składa się z metanu w 70 proc. Pozyskuje się go z fermentacji osadów. Jest on spalany w kotłach i dostarcza energii wykorzystywanej do wytwarzania ciepła oraz prądu.

Prezes GOŚ Rafał Kowalewski mówi, że ze spalania biogazu uzyskujemy około 50 proc. energii elektrycznej potrzebnej do działania oczyszczalni i prawie 100 proc. energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynków. Niestety biogaz z oczyszczalni jest jednak w około 30 procentach zanieczyszczony.

Dr Krzysztof Ziemiński z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ mówi, że metoda odsiarczania opracowana na PŁ jest znacznie tańsza, bardziej skuteczna i prosta w zastosowaniu. Wkrótce zostanie opatentowana. Może ona znaleźć zastosowanie na skalę przemysłową, bo wykorzystywanie biogazu powstającego z odpadów jest coraz popularniejsze.

Biogaz oczyszczony z zastosowaniem metody z Politechniki Łódzkiej może w przyszłości być wykorzystywany w domowych kuchenkach gazowych, a nawet sprzedawany jako autogaz na stacjach benzynowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto