Najjaśniej świeci Skra

Dariusz Piekarczyk
Zagrywkę odbiera nowy reprezentacyjny siatkarz Skry Krzysztof Ignaczak

Siatkarze Skry Bełchatów są liderami Polskiej Ligi Siatkówki. Drużyna trenera Ireneusza Mazura awansowała dzięki wygranej w Bielsku-Białej z BBTS i porażce AZS Pamapol Częstochowa we własnej hali. Mecz z BBTS obserwowała reprezentacja Polski siatkarek z trenerem Andrzejem Niemczykiem.

BBTS – Skra Bełchatów 1:3 (25:23, 22:25, 18:25, 23:25)

BBTS: Bednaruk, Prochazka, Węgrzyn, Gradowski, Semeniuk, Barberik – Kwasowski (l), Marczuk. Trener: Wiesław Popik.

Skra: Nowik, Szulik, Ruciak, Kalninss, Bąkiewicz, Stelmach – Ignaczak (l), Skalski, Maciejewicz. Trener: Ireneusz Mazur.

Widzów: 800.

Ani się miejscowi kibice obejrzeli, a było już 3:0 dla Skry. Bełchatowianie długo kontrolowali sytuację. Do czasu jednak. Po raz ostatni Skra prowadziła 19:17. Po dwóch kolejnych asach serwisowych Alberta Semeniuka BBTS uciekł na 22:20. To był przełomowy moment. Skra doprowadziła wprawdzie do remisu 23:23, lecz ostatnie słowo należało do gospodarzy.

Początek drugiego seta był popisem Andrzeja Stelmacha i Tomasza Skalskiego. Skra prowadziła nawet 12:6. BBTS zerwał się w końcówce i doprowadził do remisu 21:21. Gospodarze niesieni głośnym dopingiem pogubili się jednak w końcówce i bardziej doświadczona Skra zwyciężyła do 22. W trzecim secie wygrana do 18 mówi zresztą sama za siebie. Tylko początek seta czwartego był wyrównany. Potem już goście przeważali. Było 18:15 dla Skry. BBTS jeszcze wyciągnął na 23:25. Michał Bąkiewicz skutecznym atakiem rozwiał nadzieje gospodarzy na wygranie partii i tym samym na zdobycie przynajmniej punktu.

– Skra to doświadczony i silny zespół – powiedział po spotkaniu Wiesław Popik, trener BBTS.

– Gdybyśmy lepiej grali na początku setów, wynik byłby korzystniejszy. My jeszcze uczymy się Polskiej Ligi Siatkówki.

Ireneusz Mazur: – Oczekiwałem w Bielsku ciężkiej przeprawy. Nie liczyłem, że będzie aż tak dobrze. Gospodarzom brakuje doświadczenia. Oni sprawią jednak niejedną niespodziankę.

* Pozostałe wyniki: AZS Pamapol Częstochowa – Jastrzębie Borynia 2:3 (23, -28, 23, -21, -9), Nysa – PZU AZS Olsztyn 0:3 (-19, -16, -16), AZS Politechnika Warszawa – Gwardia Wrocław 2:3 (21, 21, -20, -26, -13), Mostostal Kędzierzyn – Polska Energia Sosnowiec 3:1 (23,11,-24,14)

1. Skra 4 12 12:2

2. Jastrzębie 4 11 12:2

3. Częstochowa 3 10 11:4

4. AZS Olsztyn 3 8 10:5

5. Energia 2 7 9:7

6. Mostostal 2 6 7:7

7. Gwardia 1 3 6:11

8. BBTS 1 2 4:11