MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dworcu Fabrycznym zdemontowano już 6 kilometrów torów [zdjęcia+wideo]

Redakcja
Prace na terenie zamkniętego dworca Łódź Fabryczna cały czas ...
Prace na terenie zamkniętego dworca Łódź Fabryczna cały czas ... Łukasz Ratajczyk
Prace na terenie zamkniętego dworca Łódź Fabryczna cały czas trwają. Zdemontowano już 6 kilometrów torów oraz 11 kilometrów trakcji. Pracują także geolodzy.
W lipcu rozpocznie się wykop pod dworzec Łódź Fabryczna

Prace przygotowawcze do rozpoczęcia przebudowy Dworca Łódź Fabryczna cały czas trwają. Choć zbyt wielu robotników przy placu Sałacińskiego jeszcze nie widać, to wykonawca prowadzi już tam swoje działania, m.in. porządkujące teren.

Na terenie dawnego dworca od kilku tygodni trwają badania geologiczne oraz prowadzone są odwierty do głębokości ok. 70 metrów. Choć sam dworzec znajdzie się na poziomie blisko 17 metrów, to trzeba wykonać głębsze odwierty. Z bieżących badań wynika, że na tym terenie są głównie dwa rodzaje gruntów: glina i piasek oraz żwir, czyli grunty nośne.

Badania pokazują także, że na głębokości około 25 metrów znajduje się woda gruntowa. Jedno jest pewne - trzeba będzie tę wodę wypompować. Geolodzy są w trakcie prowadzenia obliczeń hydrogeologicznych mających dać odpowiedź na pytanie jaka jest przepuszczalność gruntów. Według planów badania mają się zakończyć w maju.

To nie wszystko co dzieje się na tym terenie. Robotnicy zdemontowali całą sieć trakcyjną o długości około 11 kilometrów oraz ok. 6 z 15 km torów. Wzdłuż Parku 3 Maja pozostawiono tor oraz urządzenia sterujące po wschodniej stronie. W przyszłości tędy ma być wywożona część ziemi z wykopu.

Wyburzono także sześć budynków, na które nie trzeba było posiadać pozwolenia na rozbiórkę. Były to obiekty gospodarczo-magazynowe oraz dawne zaplecze socjalne kolejarzy. Trwa postępowanie w sprawie pozwolenia na rozbiórkę kolejnych budynków wzdłuż ulicy Składowej.

Przypomnijmy, że wcześniej zdemontowano już neon "ŁÓDŹ FABRYCZNA", który przez kilkanaście lat widniał nad wejściem perenowym od strony ulicy Kilińskiego. Ma on zostać zmagazynowany, a później odrestaurowany. Być może znajdzie swoje miejsce w nowej podziemnej stacji.

Według przedstawionych terminów koncepcja przebudowy powinna być gotowa do końca miesiąca, a projekt budowlany do końca listopada tego roku.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w lipcu tego roku rozpocznie się także budowa wykopu, w którym wybudowany zostanie podziemny dworzec.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto