MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczne kolory Polski

Michał Lenarciński
Już za dwa dni rozpocznie się VIII edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Organizowana od 2000 roku przez FŁ im. Artura Rubinsteina impreza odbywa się w wakacje w kilku miejscowościach ...

Już za dwa dni rozpocznie się VIII edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Organizowana od 2000 roku przez FŁ im. Artura Rubinsteina impreza odbywa się w wakacje w kilku miejscowościach województwa. W tym roku dwadzieścia koncertów zorganizowano w piętnastu miastach, m. in. w Łodzi, Inowłodzu, Łowiczu, Oporowie, Ożarowie, Sulejowie, Tubądzinie, Sieradzu, czyli na Bursztynowym Szlaku.

Festiwal "Kolory Polski" od lat wędruje nie tylko po cennych zabytkach regionu, ale i po rozmaitych stylach i epokach muzycznych. Obok kompozycji dawnych i współczesnych, pieśni religijnych i koncertów organowych, prezentowana jest muzyka jazzowa i filmowa. Tegoroczna impreza oferuje swe atrakcje nie tylko mieszkańcom poszczególnych miast, ale również wszystkim chętnym do zwiedzania województwa. Do czwartku poprzedzającego koncert (te odbywają się w weekendy) będzie można zapisać się na wycieczkę (organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi), łączącą w sobie zwiedzanie zabytków i uczestnictwo w muzycznym wieczorze.

Tradycyjnie będzie okazja, by posłuchać słynnych artystów oraz młodych, rozpoczynających karierę muzyków. Po raz pierwszy w historii festiwalu dojdzie do mariażu muzyki i filmu.

Inauguracja i finał festiwalu odbędą się w Filharmonii Łódzkiej. Bohaterem pierwszego koncertu będzie zespół Kwadrofonik - laureat Grand Prix Telewizji Polonia na IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W programie: ostatni projekt zespołu - własne opracowania pieśni ludowych. Na finał zobaczymy dwa filmy i usłyszymy ilustrującą je muzykę, zagraną na żywo przez orkiestrę FŁ. Będą to "Świteź" (światowa prapremiera) oraz "Piotruś i wilk" - oba zrealizowane przez łódzkie studio filmów animowanych Se-ma-for.

Interesująco zapowiada się multimedialny projekt Tomasza Bębna - dyrektora festiwalu - zaplanowany na 22 lipca: w pofabrycznych halach Łódź Art Center wystąpią muzycy elektroniczni Jarosław Lublin i Tomasz Wiracki, którym towarzyszyć będzie Chór Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Zgierzu.

Wśród wykonawców znajdujemy również wybitne muzyczne rodzeństwa: Olgę i Natalię Pasiecznik oraz Piotra i Wojciecha Pławnerów. Dla melomanów dobra wiadomość: na wszystkie koncerty - prócz inauguracyjnego i finałowego - wstęp jest bezpłatny.

Filharmonia Łódzka uchyliła też rąbka tajemnicy repertuaru zaplanowanego na przyszły sezon. Dwa pierwsze koncerty (1 i 7 września) muzycy zagrają w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, a wystąpią w nich doskonali artyści: 1 września Agata Szymczewska, w której wykonaniu będzie można posłuchać Koncertu skrzypcowego d-moll Sibeliusa, a 7 września V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena usłyszymy w interpretacji światowej sławy pianisty - Ninga Ana.

W gronie solistów zaproszony do współpracy w nowym sezonie są m. in. Piotr Paleczny, Kaja Danczowska, Urszula Kryger, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jabłoński. W październiku w archikatedrze łódzkiej filharmonicy zagrają "Koncert Papieski", podczas którego prof. Zdzisław Szostak poprowadzi skomponowaną przez siebie Mszę Łacińską. Solistami będą znakomici artyści: Elżbieta Towarnicka, Eugenia Rezler, Piotr Kusiewicz i Piotr Nowacki. Zanim jednak rozpocznie się tradycyjny sezon, przed nami letnie staggione i dwadzieścia muzycznych wieczorów w "Kolorach Polski".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto