ME Siatkarek 2009: Polska - Hiszpania 3:2

Marta Roszkowska
Rozpoczął się drugi, najważniejszy dziś dla nas mecz łódzkiego wydania tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Kobiet. Reprezentacja Polski podejmuje właśnie drużynę Hiszpanii.

Po uroczystym rozpoczęciu Mistrzostw Europy Siatkarek, które miało miejsce o godzinie 19:00, odśpiewaniu hymnów narodowych oraz oficjalnej prezentacji polskiej i hiszpańskiej drużyny rozpoczęło się pierwsze spotkanie z udziałem naszej reprezentacji.

Od zagrywki rozpoczęła Milena Sadurek. Już po kilku minutach pierwszego seta Polki wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Po przerwie na życzenie trenera Vermeulena przy stanie 4:1, nasze siatkarki zdobyły kolejny punkt. Na pierwszą przerwę techniczną biało-czerwone zeszły z czteropunktowym prowadzeniem.

Po przerwie technicznej Anna Barańska zepsuła zagrywkę, po której podopieczne trenera Matlaka straciły kolejny punkt i Hiszpanki zaczęły odrabiać straty. Jednak dobra passa naszych rywalek nie trwała długo i na drugą przerwę techniczną Polki zeszły z wynikiem 16:10.

Blok-aut w wykonaniu Joanny Kaczor i biało-czerwone prowadziły już 18:11. Skuteczne bloki, ataki i zagrywka przyniosły Polkom prowadzenie 23:13. W ostatnich minutach pierwszego seta Hiszpanki zdołały odrobić jeszcze 2 punkty i w rezultacie nasza reprezentacja zeszła na przerwę przy stanie 25:15.

Na początku drugiego seta Polki wyszły na prowadzenie. Przy stanie 5:2 trener Hiszpanek poprosił o przerwę, po której jego podopieczne powoli zaczęły odrabiać straty. Jednak schodząc na pierwszą przerwę techniczną nasze siatkarki nadal prowadziły trzema punktami. 11:6 dla naszej reprezentacji i kolejna przerwa na życzenie trenera Vermeulena.

Hiszpanki zdobywają punkt, ale długą wymianę piłek wygrywają Polki i jest 13:8. Następnie nasza reprezentacja traci kolejno 3 punkty z rzędu, ale mimo to schodzi na przerwę techniczną z przewagą 16:13.

Po tej przerwie nasze rywalki zaczynają konsekwentnie odrabiać straty i zbliżają się do wyrównania wyniku. Jednak skuteczne ataki i bloki Polek powstrzymują reprezentację Hiszpanii i drugiego seta nasze siatkarki wygrywają 25:20.

Trzeci set rozpoczął się od punktów dla polskiej drużyny. Po ataku Joanny Kaczor nasze siatkarki prowadziły 3:1, jednak Hiszpanki zdołały wyrównać na 3:3 i rozpoczęła się walka punkt za punkt. I tak do stanu 6:7, kiedy to zespół gości wyszedł na prowadzenie.

Po pierwszej przerwie technicznej przy stanie 8:7 dla Hiszpanek, Polki doprowadziły do wyrównania, po czym straciły dwa punkty z rzędu.

Złą passę naszej reprezentacji przerwała Joanna Kaczor, jednak rywalki nie dały za wygraną i zyskały czteropunktową przewagę. Przy stanie 10:14 trener Matlak poprosił o przerwę. Drużyny zeszły na przerwę techniczną przy prowadzeniu Hiszpanek 16:12.

W drugiej połowie seta Hiszpanki złapały wiatr w żagle i nie pozwoliły odebrać sobie kilkupunktowego prowadzenia. Tym sposobem wygrały trzeciego seta 25:19.

Czwarty set i pierwsze punkty dla zespołu gości. Hiszpania rozpoczyna od prowadzenia 4:0, trener Matlak prosi o przerwę.

Hiszpańską serię przerywa Anna Barańska. Kilka akcji, długa wymiana piłek i Polki tracą do swoich rywalek 4 punkty. Drużyny schodzą na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu Hiszpanek 8:4.

Rozpoczęła się walka punkt za punkt. Hiszpanki wyraźnie się rozegrały i nasze siatkarki z trudem odrabiają straty. Na kolejną przerwę techniczną schodzą z pięciopunktową stratą. W drużynie Hiszpanii zaczynają funkcjonować wszystkie elementy, natomiast nasza drużyna popełnia coraz więcej błędów. To przynosi wynik 20:16 dla podopiecznych trenera Vermeulena. W polskim zespole zaczyna brakować obrony, Hiszpanki obijają nasz blok i zyskują przewagę 23:18.

Jednak Polki nie poddają się bez walki. Po przerwie na prośbę trenera Hiszpanii tracą do rywalek już tylko dwa punkty. Przy piłce setowej dla drużyny gości nasza reprezentacja zdobywa punkt kontaktowy, jednak czwartego seta wygrywają Hiszpanki 25:23.

Piątego seta biało-czerwone zaczęły od dwupunktowej straty, którą szybko odrobiły i wyszły na prowadzenie 3:2. Tuż po tym kibice ponownie mogli obserwować walkę punkt za punkt. Zmiana stron przy prowadzeniu naszej drużyny 8:6.

Długa wymiana piłek i Polki zdobywają punkt. Zepsuta zagrywka, ale nadal prowadzimy. Nieporozumienie w drużynie i tracimy punkt. I kolejny. Jest 9:9. Dwupunktowa przewaga została roztrwoniona. Gajgał zdobywa 10 punkt. As serwisowy. 11:9. Niestety nieudana zagrywka. Hiszpanki serwują. Hiszpanki bronią się zaciekle, ale po długiej wymianie to Polki zdobywają punkt. I już 13: 10. Kaczor zdobywa punkt na wagę złota. Piłka meczowa. Sadurek na zagrywce. Hiszpanki obroniły. Ale to na nic. Polska wygrywa 15:11!

Polska - Hiszpania 3:2 (25:15, 25:20, 19:25, 23:25, 15:11)

Polska: Anna Barańska, Mariola Zenik, Anna Witczak, Dorota Pykosz, Natalia Bamber, Agnieszka Bednarek-Kasza, Izabela Bełcik, Milena Sadurek-Mikołajczyk, Paulina Maj, Katarzyna Gajgał, Aleksandra Jagieło, Joanna Kaczor.

Hiszpania: Elena Marquez Garcia, Ana Ramirez, Romina Lamas, Mirtha Ana Correa Esteban, Amaranta Fernandez, Yasmina Hernandez, Sara Hernandez Padilla, Diana Sanchez, Lucia Paraja, Mireya Delgado, Sara Gonzlalez, Arkia El-Ammari.