MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów 2010

mm
W weekend 11-12 grudnia Polacy będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz jedenasty.

W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Oficjalne rozpoczęcie Maratonu odbędzie się w sobotę 11 grudnia o godzinie 12.00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Zakończenie - podczas którego poznamy liczbę listów napisanych w całej Polsce - odbędzie się o godzinie 12.00 w niedzielę 12 grudnia, również w Teatrze Dramatycznym.

Łódzki Maraton Pisania Listów odbędzie się w Kawiarni Cafe Wolność, Plac Wolności 7, w sobotę (11.12.2010) w godz. 12.00-20.00 oraz w Zapiecku, ul. Piotrkowska 43 od 12.00 w sobotę do 12.00 w niedzielę (przez 24 godziny).

Podczas maraton dla uczestników zagrają: Neurotic, Origami, Lunchbox, Frantic, Overhood.

"Indywidualnie wyrażony sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka ma szczególną moc. Maraton nie jest zwykłą zbiórką pieniędzy, ale konkretnym przykładem działania. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby," mówi Wojciech Makowski, koordynator Maratonu Pisania Listów.

W tym roku będziemy pisać listy w obronie kilkunastu osób, w tym:
· Katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, który zajmuje się tworzeniem bezpiecznych miejsc dla migrantów, z dala od gangów, które ich wykorzystują. Jego życie jest zagrożone.
· Mao Hengfeng, matka trójki dzieci była wielokrotnie aresztowana i torturowana w Chinach za swoje działania na rzecz praw kobiet oraz ofiar przymusowych eksmisji. Odsiaduje wyrok 18 miesięcy w obozie „reedukacji przez pracę”.
· 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku. Od tamtej pory żyją w nieludzkich warunkach w metalowych budach umieszczonych przy oczyszczalni ścieków.
· Su Su Nway, członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników. Została skazana na osiem lat za udział w antyrządowych protestach. Uznano ją za więźnia sumienia.
· Normy Cruz z Gwatemali, która żyje w ciągłym strachu. Od lat walczy o sprawiedliwość dla kobiet, które doświadczyły przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i zastraszano.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i w 44 krajach na całym świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.
W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji dostaliśmy Dobre Wiadomości od dziewięciu nikaraguańskich obrończyń praw człowieka, Birtukan Mideksy z Etiopii, blogera z Egiptu, od Rity Mahato z Nepalu i Aminatou Haidar z Sahary Zachodniej.

"Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych," mówi Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

W ubiegłym roku, w ponad 170 miejscach w całej Polsce napisano 108 026 listów, najwięcej - 10 930, w Zabrzu. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto