Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy na fotografiach

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Z okazji Dnia Dziecka w gablotach przed UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 104 pojawiła się wystawa obrazująca pięć semestrów Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcemu. O początkach, trudach i planach mówią zaangażowani w projekt.

Do tej pory na ŁUD studiowało około 3 tysięcy dzieci w wieku 7-12 lat. Pierwsze zajęcia miały miejsce 1 marca 2008 roku, czyli odbyło się już 5 semestrów.

Nie łatwa droga od pomysłu do realizacji

- Najtrudniejszy był początek - wspomina Anna Janicka, pomysłodawczyni ŁUD. - Mimo wsparcia, jakie dał mi wtedy rektor Jan Krysiński, nie było łatwo - przyznaje. - Trzeba było stworzyć wszystko od podstaw, w związku z tym było bardzo dużo pracy. Pomysłów jest wiele, natomiast od pomysłu do jego realizacji jest jeszcze daleka droga - mówi Anna Janicka i dodaje: - W tym przypadku to się akurat udało. Jestem zadowolona z efektów, ale najważniejsze, że zadowolone są dzieci.

Wolontariusz - ważne ogniwo

O ich bezpieczeństwo dbają wolontariusze, bez których trudne byłoby zorganizowanie zajęć. Co miesiąc więc kilkunastu studentów, przedstawicieli wszystkich kół naukowych Wydziału Organizacji i Zarządzania, poświęca swoją wolną sobotę, by koordynować zajęcia ŁUD-u. - Odpowiadamy za porządek - za to, żeby przy wejściu i wyjściu nie tworzyły się zatory, żeby dzieciakom nic złego się nie stało, wprowadzamy je po schodach - mówi Magdalena Dubas, studentka IV roku Zarządzania Inżynierii Produkcji. Jak powiedziała, robi to z zamiłowania do działalności charytatywnej, nieco bardziej niż do samych dzieci.

Pierwsze koty za płoty

Wielu z Was pewnie zastanawia się czy dzieci potrafią zachować się adekwatnie do miejsca i sytuacji, czyli ile są w stanie wynieść z zajęć. - Dzieciaki są grzeczne, głównie dlatego, że na ogół bardzo się stresują, nie wiedzą, co się dzieje - mówi Magda. - Później przyzwyczajają się do tego, jak mają wchodzić, jak się zachowywać, większych problemów nie ma i dajemy sobie z nimi radę - zapewnia.

Chemia, fizyka, robotyka...

Jeżeli zaś chodzi o zainteresowanie wykładami, będąc na inauguracji semestru letniego, mieliśmy okazję porozmawiać z rodzicami, którzy potwierdzają, że ich pociechy jeszcze długo po zajęciach wspominają poruszone zagadnienia.

Oprócz wykładów, dzieci uczestniczą również m.in. w zajęciach praktycznych. - Najciekawsze zajęcia to chemia, fizyka, robotyka i akustyka - tak donoszą mi dzieci oraz ich rodzice - mówi Anna Janicka.

To może wpłynąć na przyszłość tych dzieci

Jak podkreślała dziś przy okazji inauguracji wystawy Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki, ten Uniwersytet może wpłynąć na przyszłość dzieci. - Dzięki niemu pokazujemy, że wiedza jest czymś niezwykle pożądanym - mówi.

Większy nabór i oferta dla starszych dzieci

Jak udało nam się dowiedzieć, możliwe, że ŁUD powiększy swoją ofertę o zajęcia dla starszych dzieci, powyżej 12 lat. - Muszę przyznać, że jest duże zainteresowanie zajęciami wśród starszych dzieci, dlatego myślimy o tym, by umożliwić im studiowanie, jednak na razie nie mogę powiedzieć nic więcej - mówi pani Anna. Również ze względu na duże zainteresowanie, planowane jest zwiększenie ilości indeksów.

Wystawa potrwa trzy tygodnie.
Autorami zdjęć są: Andrzej Wach, Jacek Szabela oraz Maciej Dems.

Czytaj także:__
**

- Miasteczko Toy Story w Manufakturze

- Kolorowy weekend na Widzewie [foto]

**

- Podróż po świecie w Dniu Dziecka

Zobacz też na MM Łódź

.


Dołącz do nas na:


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto