Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzcy leśnicy oraz myśliwi dokarmiają zwierzynę

Paweł Głowacki
Leśnicy i myśliwi z województwa łódzkiego dokarmiają zwierzyną, aby mogły przetrwać zimę.

Zwierzęta leśne są odcięte od pokarmu i wody przez zamarznięty śnieg. Kilkunastostopniowe mrozy i gruba zmrożona warstwa śniegu sprawiają, że zwierzyna leśna ma spory kłopot ze zdobyciem pożywienia i wody. Zimowa aura zmusza te zwierzęta do wyjścia na pola, blisko domostw, przydomowych ogródków, i sadów a nawet w pobliże ruchliwych dróg. Leśnicy i myśliwi starają się pomagać zwierzynie leśnej. Na bieżąco uzupełniają karmę w paśnikach, odśnieżają leśne polany by zwierzęta same mogły poskubać pędów. Regularnie sprawdzają stan paśników na swoim terenie.

Do paśników wykładają snopówkę czyli zebrane w czasie żniw snopki zbóż z kłosami, kasztany, żołędzie, siano, owies, ziarno kukurydzy i kiszonkę. Lizawki uzupełniane są solą. - mówi Hanna Bednarek - Kolasińska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Każdy mieszkaniec województwa łódzkiego może również pomóż zwierzętom i ptakom np. mieszkający przy polach mogą wysypywać karmę za płot. Zwierzęta same po nią przyjdą. I tak z głodu przychodzą teraz bliżej ludzkich domostw, pokarmu szukają także w okolicach dróg. Dlatego prosimy kierowców o szczególną ostrożność po zmroku.

Zwierzęta mają problemy nie tylko z dokopaniem się do zasypanych roślin, ale i poruszaniem. Apelujemy, więc aby nie puszczać psów luzem. Głodne, osłabione zwierzęta wędrujące w pobliżu domostw, mogą łatwo paść ich łupem. - apeluje Hanna Bednarek - Kolasińska

Leśnicy dokarmiają zimą również kuropatwy i bażanty. Wykorzystują do tego podsypy i zadaszenia, które chronią karmę przed śniegiem i deszczem. Wykonane są z gałęzi drzew iglastych, słomy lub trzciny. Leśnicy i myśliwi stawiają je w rejonach, gdzie ptactwo stale przebywa. Często na miedzach, rowach, obok kęp krzewów, na skraju zadrzewień, unikają miejsc w pobliżu pojedynczych drzew czy słupów, które stanowić mogą punkty obserwacyjne dla skrzydlatych drapieżników. Pamiętajmy o zabezpieczeniu karmników przed drapieżnikami. Najlepiej, jeżeli postawimy go na pojedynczym słupku, aby był mniej dostępny. Nisko osadzony daszek uniemożliwi także przesiadywanie w nim kotów. Regularnie uzupełniajmy pokarm w karmniku.

Pamiętajmy by, co jakiś czas wyczyścić karmnik. Usuwając z niego zanieczyszczenia, spleśniały pokarm, uchronimy ptaki przed chorobami i pasożytami.
Pamiętajmy, że nie wszystko, co nam smakuje, albo gorzej - co się zepsuło, smakuje ptakom. Niejednokrotnie im szkodzi i powoduje choroby lub śmierć.
Zwracajmy, więc szczególną uwagę na to, co sypiemy do karmnika. Unikajmy białego pieczywa i produktów solonych a także solonej słoniny, które wzmagają pragnienie.

Ptakom najlepiej jednak pomagać przez nasadzanie w ogrodach i parkach, roślin, dostarczających owoców i nasion, które szczególnie im smakują i są dostępne. Postarajmy się, więc w swoich ogrodach o nasadzenia min. jarzębiny, bzu czarnego, głogu, tarniny, jesionu i klonu, które są najlepszymi przysmakami dla ptactwa. - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto