ŁKS wygrywa i przedłuża rywalizację w play-off

Koszykarze ŁKS-u Łódź pokonali we własnej hali Big Star Tychy 73:62 i wyrównali stan rywalizacji na 1:1.

Dłuski rządzi na tablicach

Wczorajszy mecz (31 marca) rozpoczął celną "trójką" Bartłomiej Szczepaniak, a z kolejnymi minutami nasi gracze powiększali przewagę. Od początku dobrze dysponowany był Jakub Dłuski. Środkowy gospodarzy grał twardo, zbierał piłki z tablic i trafiał do kosza - zarówno prawą jak i lewą ręką. W pierwszych dziesięciu minutach zgromadził 11 punktów, a łodzianie prowadzili 23:18.

Twarda obrona i Pacocha na zero

W kolejnej części Dłuskiego wspomógł w ataku Szczepaniak, a dużo spokoju w grze wniósł Krzysztof Morawiec. W obronie świetnie spisywał się Michał Krajewski, który na początku kwarty efektownie zablokował Piotra Hałasa, a później "wyłączył" z gry lidera gości, Łukasza Pacochę. Zdobywca 28 punktów w pierwszym spotkaniu, do przerwy wczorajszego pojedynku nie trafił nic. Dobra gra w obronie (mocny pressing) oraz rozważne, a zarazem dynamiczne ataki dały prawie dwudziestopunktowe prowadzenie (43:24) do przerwy. "Ełkaesiacy" mieli też ogromną przewagę na tablicach (27 zbiórek do 11), a Dłuski miał na swoim koncie double-double (16 pkt., 10 zb.).

Pustelnik jak Pacocha?

W drugiej połowie mecz się wyrównał. Przyjezdni zaczęli trafiać, nie przegrywali już rywalizacji "na deskach" i przewaga łodzian powoli malała. Gdy wydawało się, że Pacocha zaczyna grać swoje, znów wszedł Krajewski i skutecznie przykrył lidera Big Staru. Ataki ŁKS-u nie były jednak już tak skuteczne. Łodzianie brak skuteczności nadrabiali ambicją i walką o każdą piłkę, ale po serii ośmiu punktów z rzędu Piotra Pustelnika goście zmniejszyli straty do dwunastu "oczek" – 55:43.

Dwa razy double-double

Przed ostatnią kwartą goście nie byli jeszcze na straconej pozycji. "Ełkaesiacy" grali jednak mądrze – długo w ataku, obrona cały czas spisywała się nieźle, a w ofensywie przebudził się Daniel Wall. Po jego "trójce" i kolejnym wejściu pod kosz przewaga naszego zespołu wynosiła już szesnaście punktów 63:47. Dwa razy za trzy punkty trafił też Szczepaniak i na dwie minuty przed upływem czasu gry gospodarze mogli być już pewni zwycięstwa. W końcówce za sprawą Pustelnika tyszanie odrobili kilka punktów i ostatecznie ŁKS wygrał 73:62.

Kluczem do wygranej we wczorajszym meczu była dobra obrona, wygrana walka na tablicach (39 zbiórek ŁKS, 24 zb. Big Star) i dobra gra zespołowa. Double-double zaliczyło dwóch koszykarzy – Wall (19 pkt. 11 zb.) i Dłuski (18 pkt., 11 zb.). Na słowa uznania zasłużył też Krajewski, który skutecznie pilnował Pacochę. - Dzisiejszy mecz wygraliśmy przede wszystkim obroną. Ostatnie treningi odbywaliśmy właśnie pod kątem bronienia niskich zawodników na zasłonach i udało się dzisiaj wyłączyć z gry Pacochę. - powiedział po spotkaniu Krajewski.

ŁKS Sphinx Petrolinvest Łódź – Big Star Tychy 73:62  (23:18, 20:6, 12:19, 18:19)

ŁKS: Trepka (3 pkt.), Kalinowski (0 pkt.), Szczepaniak (18 pkt.), Wall (19 pkt.), Dłuski (18 pkt.) - Krajewski (4 pkt.), Bartoszewicz (0 pkt.), Morawiec (5 pkt.), Kenig (6 pkt.)
Big Star: Pacocha (5 pkt.), Hałas (6 pkt.), Salamonik (13 pkt.), Mielczarek (13 pkt.), Bzdyra (6 pkt.) - Nowak (3 pkt.), Markowicz (1 pkt.), Pustelnik (15 pkt.), Bartosz (0 pkt.), Olczak (0 pkt.), Saran (0 pkt.)