Liga Światowa: Polska - Kuba 1:3 [wideo]

Polscy siatkarze przegrali kolejny mecz z Kubą w łódzkiej Atlas Arenie. Porażka 1:3 oznacza, że Polska nie zagra w Lidze Światowej 2010.

Dzisiejszy mecz Ligi Światowej Polacy rozpoczęli w mocno zmienionym - w porównaniu do wczorajszego spotkania - składzie. W pierwszej szóstce miejsca zachowali tylko Paweł Zagumny i Patryk Czarnowski. Trener Daniel Castellani zmienił nawet libero Piotra Gacka na Pawła Zatorskiego.

Roszady w wyjściowym ustawieniu od razu zaczęły przynosić zamierzone efekty. Polacy szybko objęli prowadzenie 6:2, ale na pierwszej przerwie technicznej było tylko 8:7. Po wznowieniu gry w zespole przyjezdnych rozszalał się 17-letni Wilfredo Leon i kolejne pięć punktów zdobyli Kubańczycy. Na drugiej przerwie technicznej goście prowadzili już 16:11.

Po powrocie do gry, trener Castellani próbował zmieniać zawodników. Wejście Bartosza Kurka niestety nie przyniosło spodziewanych efektów. Rywale odskoczyli na siedem "oczek" (22:15), a partię wygrali 25:19.

Kubańczycy blisko Ligi Światowej 2010

Początek 2. seta wyglądał jak druga część wcześniejszego - pod dyktando Kuby. Leal i Hierrezuelo popisywali się pojedynczymi blokami i goście prowadzili 8:5. Do kolejnej przerwy technicznej przyjezdni zwiększyli prowadzenie o następne trzy punkty (16:10), a polscy siatkarze nie mieli pomysłu na skuteczną grę.

Polacy nie dali za wygraną i po niezłych serwach i mocnych atakach, wprowadzonego, Piotra Gruszki zmniejszyliśmy straty do 18:19. W końcówce Kubańczycy pokazali jednak, że są głównymi kandydatami do awansu z grupy D do Ligi Światowej 2010. Set zakońćzył się ich wygraną 25:22, po niecelnej zagrywce Kurka.

W 3. secie oba zespoły przeprowadziły akcję meczu. Po kilku wymianach mocnych uderzeń, punkt zdobyli nasi siatkarze wyrównując na 4:4. W kolejnych akcjach Michał Ruciak przedzierał się przez blok Kubańczyków, a Paweł Zagumny nękał przyjmujących swoją, firmową, szybującą zagrywką. Gdy bloki na rywalach dołożył jeszcze Daniel Plińki, to na tablicy wyników pojawiło się 10:6 dla Polski.

W kolejnych minutach Polacy utrzymywali 2-3 punktowe prowadzenie, ale przyjezdni doprowadzili do remisu 21:21. Następne akcje to blok Marcina Możdżonka oraz świetne serwy Zbigniewa Bartmana i partia zakończyła się naszą wygraną 25:22.

Polscy siatkarze nie zagrają w Lidze Światowej 2010

Następny set Kubańczycy zaczęli lepiej, ale Polacy nie dawali za wygraną i na pierwszej przerwie technicznej było 6:8. Przez chwilę jeszcze nasi siatkarze grali punkt za punkt, ale później przebudził się Simon i przyjezdni osiągnęli trzy punkty przewagi (12:9).

Mimo że polscy siatkarze jeszcze walczyli, to na drugiej przerwie technicznej było już 16:12 dla przyjezdnych. Po powrocie na parkiet Kubańczycy jeszcze powiększali prowadzenie, by wygrać ostatecznie 25:16.

Raydel Hierrezuelo został MVP spotkania. Po wygranej, Kuba jest już bardzo blisko udziału w fazie finałowej Ligi Światowej 2010. Polacy stracili natomiast szansę na udział w tych rozgrywkach.