Kwarta do trzech

Bartosz Kukuć
Tak walczyły dwie wyróżniające się na parkiecie byłe pabianiczanki: Gabriela Toma (od lewej) i Dorota Piątkowska
W meczu drugiej kolejki Polskiej Ligi Koszykówki ŁKS pokonał Eurekę Toruń 67:38 (17:12, 21:3, 9:7, 20:16). Było to drugie zwycięstwo łodzianek w tym sezonie.

Po raz ostatni goście prowadzili w 3 minucie po trafieniu wychowanki Polfy i byłej ełkaesianki, Doroty Piątkowskiej (3:4). Potem dominowały już gospodynie, choć po pierwszej kwarcie torunianki mogły mieć jeszcze nadzieję na nawiązanie walki (17:12).

O losach meczu przesądzila druga kwarta. Wystarczy powiedzieć, że gdyby nie celny rzut z dystansu Olszewskiej w 18 minucie, Eureka nie zdobyłaby w niej ani jednego punktu! Ełkaesianki grały niezwykle widowiskowo, cieszą zwłaszcza udane zmiany młodych zawodniczek: Agnieszki Makowskiej i Agnieszki Rohacewicz. W 12 minucie groźnej kontuzji kolana doznała Katarzyna Kurzątkowska i musiała opuścić parkiet. Druga połowa meczu nie stała na najwyższym poziomie. Torunianki ambitnie walczyły do końca, zaś łodzianki były stanowczo zbyt zdekoncentrowane. Największe oklaski zebrała Birute Dominauskaite. Litwinka tuż przed końcową syreną trafiła do kosza prawie z połowy boiska, ustalając wynik meczu na 67:38.

Cieszy postawa rozgrywającej Alicji Perlińskiej. Jeśli tym razem ominą ją kontuzje, może stać się pierwszoplanową postacią w ŁKS. Wydaje się, że trenerzy będą też mieli pożytek z Gabrieli Tomy, która zwłaszcza w obronie spisywała się bez zarzutu. Dwa zwycieęstwa na początek sezonu cieszą, ale warto pamiętać, że mecze z trudniejszymi rywalkami dopiero przed ŁKS.

Przed spotkaniem uroczyście pożegnano dwie bardzo zasłużone dla klubu zawodniczki: Elenę Agafonnikową i Marzenę Grabowską (przygotowano dla nich m.in efektowne, bujane fotele).

ŁKS: Perlińska 16, Jodeikaite 11, Toma 9, Owczarek 6, Ivleva 2 oraz Dominauskaite 13, Rohacewicz i Makowska po 4, Włodarska 2, Małecka. Trener: Andrzej Nowakowski

Eureka: Piątkowska 12, Olszewska 7, Maksel 4, Chełczyńska 2, Rumińska oraz Meszyńska i Mrówka po 6, Kurzątkowska 1, Zawadka, Nieznalska.

- Pozostałe wyniki drugiej kolejki: Meblotap AZS Chełm - Cukierki Odra Brzeg 61:80 (18:15, 17:21, 14:23, 12:21), SMS PZKosz. Warszawa - CCC Aquapark Polkowice 51:85 (16:23, 14:25, 13:20, 8:17), Wisła Kraków - Lotos VBW Clima Gdynia 74:87 (18:26, 22:15, 22:29, 12:17). 1. Lotos - 3 wygrane, 2. Polfa, ŁKS i Aquapark - po 2, 5. Cukierki i Quay - po 1, 6. SMS, Meblotap, Wisła, Ślęza, Eureka i Łączność - po 0.

- Koszykarze Idei Śląska Wrocław przegrali z wicemistrzem Grecji Olympiakosem Pireus 72:91 (23:26, 15:17, 18:24, 16:24) w inauguracyjnym meczu grupy C Euroligi.