Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurator czuwa nad Przemysłowym

(z. ch.)
W łódzkim Banku Przemysłowym jest już kurator, który czuwa nad wdrażaniem programu naprawczego, zatwierdzonego jesienią ubiegłego roku przez Komisję Nadzoru Bankowego.

W łódzkim Banku Przemysłowym jest już kurator, który czuwa nad wdrażaniem programu naprawczego, zatwierdzonego jesienią ubiegłego roku przez Komisję Nadzoru Bankowego.

Został nim Michał Machlejd, który ponad cztery lata kierował jednym z największych, ale nie najlepszych banków polskich – Bankiem Gospodarki Żywnościowej. Wcześniej był wiceprezesem w PKO BP i szefem Polskiego Banku Inwestycyjnego. Z sektorem finansowym związany jest od 27 lat.

BP notuje od dwóch lat straty. To efekt utworzenia wielomilionowych rezerw na wypadek nieodzyskania złych kredytów. Aż 10 proc. udzielonych przez banki pożyczek jest traconych, a ponad 18 proc. jest wątpliwych do odzyskania.

– To skutek pogorszenia stanu gospodarki i kondycji firm. Prawo wymusza w takich wypadkach utworzenie „funduszu bezpieczeństwa”. Ten można stworzyć jednak tylko z wypracowanego zysku. Musieliśmy przeznaczyć na ten cel
40 milionów złotych, co skończyło się stratami – powiedziano nam w banku.

Nadzór wziął BP pod lupę, gdy zaczął spadać tzw. współczynnik wypłacalności, będący jednym z istotnych elementów finansowego bezpieczeństwa klientów banku. By go wzmocnić, nakazano pozyskać inwestora, będącego w stanie objąć nawet pakiet kontrolny akcji. Czeski (ale kontrolowany przez Włochów) Union Group, posiadacz 75 procent akcji, zezwolił BP na szukanie inwestora na własną rękę. Trwa „prześwietlanie” banku przez kilka zainteresowanych instytucji z branży i spoza niej.

Ostatni „przeciek” mówi o Banku Współpracy Europejskiej, kontrolowanym przez Aleksandra Gudzowatego. W grę wchodzą też BISE i Dominent Bank.

– Kondycja banku jest dobra, dlatego też i potencjalnych inwestorów nie brakuje. Konieczność kapitałowego wzmocnienia banku nie ma związku z jego finansową wiarygodnością i utrzymaniem płynności. Bank jest pewny i wypłacalny – twierdzi Krzysztof Janicki, prezes BP.

W strategii na trzy lata mówi się o pozyskiwaniu i obsłudze klientów indywidualnych, małych i średnich firm oraz samorządów. Obecnie BP obsługuje gminy: Łódź (która jest udziałowcem banku), Sieradz i Błaszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto