Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźne żądła i ssawki

(mig)
W aptekach nie brakuje preparatów odstraszających owady
W aptekach nie brakuje preparatów odstraszających owady
Komary, osy i kleszcze stają się przyczyną przymusowych wizyt u lekarza. Rozmnażaniu krwiożerczych owadów i pasożytów sprzyja pogoda: upał i przelotne opady.

Komary, osy i kleszcze stają się przyczyną przymusowych wizyt u lekarza. Rozmnażaniu krwiożerczych owadów i pasożytów sprzyja pogoda: upał i przelotne opady.

Nawet w centrum miasta komary wlatują wieczorem przez otwarte okna i dotkliwie kąsają. W okolicach zbiorników wodnych, które są ulubionym miejscem wypoczynku łodzian, unoszą się ich całe chmary.

Chociaż komary nie roznoszą żadnych poważnych chorób, u osób wrażliwych ich ukąszenia mogą spowodować odczyny zapalne na skórze. Bąble swędzą, ale nie powinniśmy ich drapać, bo może dojść do infekcji bakteryjnych.

- Pacjentom, którzy zgłaszają się z takimi problemami zalecam miejscowe stosowanie żeli przeciwobrzękowych i przeciwświądowych, działających znieczulająco i chłodząco - mówi internista Ewa Pakuła, kierownik poradni NZOZ Medycyna Grabieniec. - Są dostępne bez recepty. Można też pić wapno, a na obrzęki położyć okłady z płynu Burowa lub altacetu.

Lekarze pierwszego kontaktu coraz częściej zmuszeni są również do usuwania kleszczy, wczepionych w skórę pacjenta. Im szybciej pozbędziemy się pasożyta, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia groźną chorobą - boreliozą lub odkleszczowym zapaleniem mózgu. Do usunięcia kleszcza wystarczy zwykła pęseta. Jeśli wybieramy się w podróż w rejony, gdzie kleszcze atakują najczęściej (to tereny trawiaste i duże kompleksy leśne) można zaszczepić się przeciwko zapaleniu mózgu (na boreliozę nie ma szczepionki). Odporność uzyskamy po podaniu dwóch dawek w ciągu ok. 2 tygodni. Szczepionka zalecana jest jednak przede wszystkim osobom z grup ryzyka, np. leśnikom.

W aptekach i drogeriach za kilkanaście złotych można kupić substancje odstraszające komary, kleszcze i meszki. Po spacerze kontrolujemy skórę. U dzieci kleszcze w 70 proc. przypadków wczepiają się w skórę głowy, na granicy włosów i za uszami. Lubią też miejsca, gdzie skóra jest delikatna.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto