Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Galeria mody wczoraj i dziś", czyli wystawa dawnych sukien

Izabela Roksana Franc
Izabela Roksana Franc
Łodzianie mają już tylko kilka dni na obejrzenie wyjątkowej wystawy, na której znajduje się m.in. suknia z odważnikami i stalowymi obręczami.

Już tylko przez dwa najbliższe dni można oglądać odzieżową wystawę mody zainscenizowaną wewnątrz dużego centrum handlowego. Jest ona rozmieszczona na kilku piętrach budynku i znajduje się w specjalnie wyeksponowanych do tego celu szklanych wnękach. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem i przyciąga wzrok osób robiących zakupy w sąsiadujących butikach odzieżowych. -Wystawy mody wpisały się już na stałe w kalendarz akcji organizowanych przez Galerię Łódzką. Te cykliczne atrakcje stały się naszym znakiem firmowym i przyciągają do naszego centrum wszystkich ludzi zainteresowanych modą - twierdzi Beata Stefańska, dyrektor Galerii Łódzkiej.

Suknie z ubiegłych epok

Na wystawie zostały zaprezentowane ubrania z epok od czasów Napoleona aż po Art Deco. Wielbiciele romansów mają szansę zobaczyć suknię, jakiej nie powstydziłaby się bohaterka jednej z najgorętszych historii miłosnych Scarlet O’Hara. Suknia dzienna na krynolinie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, uszyta była około roku 1840. Jest uszyta ręcznie z bardzo delikatnej, jedwabnej tafty na płóciennej podszewce. Z kolei suknia balowa "Princesse” pochodząca z przełomu lat 70 i 80 XIX wieku jest przykładem sukni na tiurniurze. Konstrukcja tiurniury wykonana jest z giętkich, stalowych obręczy, którą zawiązywano na wysokości talii. Powodowało to powiększanie i wydłużanie tyłu sukni. Tiurniury osiągały czasem naprawdę imponujące rozmiary.

Kobiece suknie na dziecinnym manekinie

Zimowa suknia spacerowa z przełomu XIX i XX wieku ma wszyte pierścieniowo w gorset 11 fiszbinów, które pozwalały wyprofilować nienaturalnie szczupłą sylwetkę. Drastyczne zmiany proporcji ciała wywoływane przez fiszbiny sprawiają, że suknia, która sto lat temu noszona była przez dorosłą kobietę, musi być prezentowana na dziecięcym manekinie. Natomiast początek XX wieku przyniósł uproszczenie formy damskich strojów, a jednocześnie nowe formy dekoracji. Angielska suknia balowa wyróżnia się wyjątkowo eterycznymi dekoracjami z haftu, kamieni i koralików. Aby uniknąć ryzyka podwiania sukni, do dolnej części spódnicy przyszyto odważniki. Co ciekawe inna zaprezentowana na wystawie francuska suknia balowa z lekko podwyższonym stanem w stylu Coco Chanel odznacza się wytwornością i niespotykaną prostotą. Minimum ozdób, maksimum funkcjonalności. Prezentowany eksponat uszyty jest z jedwabnego aksamitu wybarwionego na bajeczny odcień szafiru.

Wiosenna moda z butików

Współczesne trendy zaprezentują się obok sukien pochodzących z ubiegłych epok od czasów Napoleona aż po Art Deco. Najnowsze, wiosenne kolekcje postanowiły zaprezentować takie firmy jak np.: Peek & Cloppenburg, KappAhl, Big Star, Tchibo, Damex, New Man, Pretty Girl, Campione, Sizeer, Triumph, Lu Man, Tatuuj, Wójcik, Cache Cache, nową kolekcję obuwia prezentuje firma CCC, a liczne zegarki i biżuterię Swiss i Time Trend. - Obok wytwornych ubiorów z poprzednich stuleci pokazujemy naszym gościom, co proponują projektanci na sezon wiosenny. Po długiej zimie nadszedł czas na odświeżenie garderoby. Nowe fasony i eksplozja kolorów, ciekawe, modne dodatki i wiosenne obuwie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - dodaje dyrektorka centrum.

Czytaj także:
- Z modą przez XX wiek [foto + wideo]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto