Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotofestiwal 2011 czas zacząć! [zdjęcia]

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Jutro rozpocznie się 10. edycja Fotofestiwalu. Jubileuszowym smaczkiem będzie wystawa nieprezentowanych wcześniej zdjęć obrazujących rozbudowę EC1 oraz Łódź z początku zeszłego wieku.

Łódź stolicą mody za sprawą Fashion Week 2011

Fotofestiwal 2011 to blisko 30 wydarzeń - wystawy główne, indywidualne, przegląd szkół fotograficznych, a przede wszystkim różnorodne wydarzenia towarzyszące.

- Przez 25 lat pracy zawodowej odwiedziłam wiele festiwali na świecie i muszę powiedzieć, że energia i entuzjazm w Polsce są tak wielkie, że możecie być z tego dumni - podkreślała w przeddzień festiwalu (4 maja) na konferencji prasowej Celina Lunsford, kuratorka wystaw głównych.

Centralnym punktem Fotofestiwalu 2011 są dwie wystawy kuratorskie: OUT OF LIFE oraz OUT OF MIND. Obydwie poruszają temat przekraczania granic i poszukiwania. Opowiedzą o funkcji i sposobach tworzenia alternatywnych rzeczywistości. O granicach, jakie stawia człowiek między tym, co wykreowane, a tym, co rzeczywiste. Jak wskazuje Krzysztof Candrowicz, wystawy te z pewnością zrodzą wiele pytań.

Fotofestiwal 2011 - wydarzenia towarzyszące

Marta Szymańska, dyrektor programowa Fotofestiwalu, poleca zwrócić szczególną uwagę na wystawy towarzyszące. - Zaprezentujemy kilka niezwykłych premier fotograficznych, w tym najważniejszą - najnowszy projekt gwiazdy rosyjskiej fotografii Alexeya Titarenki, który artysta zrealizował w Łodzi dla Atlasa Sztuki - wskazuje.

Nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii z lat 1922-1940

Ponadto, ciekawym kontrastem dla poetyckiej wizji miasta, jaką stworzył rosyjski fotograf, zdaniem Szymańskiej, będzie wystawa "Energia czasu. Archiwum Dalkii". - W zeszłym roku trafiło do nas dwa tysiące szklanych negatywów, które zostały znalezione w dawnej ciemni zakładowej elektrociepłowni EC3 w Łodzi - opowiada dyrektor programowa Fotofestiwalu.

Wystawa zawiera nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922–1940, dokumentujących dynamicznie rozwijające się miasto i przebudowę łódzkiej elektrowni.

Jak zauważa Marta Szymańska, archiwum wymaga działań konserwatorskich, archiwizacji i opracowania naukowego. Wówczas będzie mogło stać się punktem wyjścia kolejnych przedsięwzięć badawczych, artystycznych i edukacyjnych.

>>Zobacz program Fotofestiwalu 2011<<

Czytaj więcej o kulturze w Łodzi:

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto