Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Łukasz Kaczyński
Motion Trio słynie ze swej niekonwencjonalności
Motion Trio słynie ze swej niekonwencjonalności fot. materiały prasowe
Tegoroczny, już XVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zainauguruje 4 marca koncert akordeonistów z Motion Trio.

Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn i Paweł Baranek, eksperymentatorsko podchodzący do muzycznych możliwości akordeonu, dali się poznać także z unikalnych koncertów, których oprawa przypomina bardziej pełnokrwiste spektakle teatralne. W lutym 2011 r. zespół obchodził 15-lecie istnienia.

Wiadomo, że festiwal "Powszechnego" to przede wszystkim spektakle głośnych reżyserów, realizowane w znakomitych teatrach w Polsce (i nie tylko).

"Nasza klasa" T. Słobodzianka w reż. Odreja Spisaka, "Zmierzch bogów" L. Viscontiego w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, "Król umiera, czyli ceremonie" E. Ionesco w reż. Piotra Cieplaka, "Babel" E. Jelinek w reż. Mai Kleczewskiej, "Opowieści lasku wiedeńskiego" O. v. Horvatha w reż. G. Zsambeki czy "Woyzeck"G. Buchnera w reż. J. Drose to tylko kilka z zaproszonych przedstawień.

- Naszym zamierzeniem jest ukazać to, co stanowi o swoistości współczesnej twórczości teatralnej - tłumaczy Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi. - Najbardziej charakterystyczną jej cechą jest niejednorodność, wieloaspektowość, uniemożliwiająca systematyzację mnogości zjawisk za pomocą jednej kategorii. Współczesną teatralną rzeczywistość znamionuje też polaryzacja artystycznych wizji, za sprawą której rzeczywistość ta jest polem ścierania się konkurencyjnych dyskursów artystycznych.

Na festiwalu obejrzymy też "Utwór o matce i ojczyźnie" Bożeny Keff w reż. Jana Klaty.

- Jego teatr, wyrosły z buntu, skupia w sobie elementy współczesnej rzeczywistości. Klata tworzy spektakle silnie zaangażowane społecznie i politycznie, z pasją opowiadając o problemach współczesnej Polski - mówi Pilawska. - Posługując się współczesnymi technikami wyrazu i cytatami kulturowymi, mówi o naszych przywarach, problemach i lękach.

Inne spektakle to: "Białe małżeństwo" T. Różewicza (reż. Krystyna Meissner), "Bóg mordu" Y. Rezy (reż. Katarzyna Kalwat), "Niech żyje wojna" P. Demirskiego (reż. Monika Strzępka), "Migrena" A. Grzegorzewskiej (reż. Anna Augustynowicz). Program i ceny biletów znaleźć można na stronie Teatru Powszechnego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto