MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Depresja - choroba cywilizacyjna. 23 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Walki z Depresją

dem
23 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Walki z Depresją
23 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Walki z Depresją pixabay.com
Dzień Walki z Depresją w Polsce obchodzimy 23 lutego. Depresja w naszym kraju jest postrzegana jako wstydliwa choroba cywilizacyjna.

Depresja odbiera radość z życia ponad 1,5 mln Polaków. W roku 2017 z leczenia depresji w różnego rodzaju placówkach psychiatrycznych i psychologicznych korzystało w Łodzi i regionie niemal 18 tysięcy pacjentów. U połowy z nich zdiagnozowano depresję po raz pierwszy, u pozostałych pacjentów leczono nawracającą depresję.

Jak odróżnić objawy depresji od zimowego przemęczenia? I dlaczego tak bardzo wstydzimy przyznać się, że mamy problem?

Depresja - choroba cywilizacyjna

Statystycznie jedna na dziesięć osób w naszym kraju cierpi na depresję (dane z raportu IZWOZ Uczelni Łazorskiego z 2014 r). Choroba ta dwa razy częściej atakuje kobiety niż mężczyzn, jednak to wśród mężczyzn przybiera poważniejszy obraz. Obecnie o depresji mówi się zdecydowanie częściej niż przed laty. Zwiększa się nasza świadomość, czym tak naprawdę jest ta choroba i dlaczego warto z nią walczyć.

Specjaliści są zgodni co do tego, że jedną z przyczyn, która odpowiada za tak dużą zachorowalność jest współczesny styl życia. Żyjemy w ciągłej gotowości do działania; w pośpiechu załatwiając kilka spraw jednocześnie, próbując przyswoić coraz nowsze rozwiązania technologiczne oraz żyć zgodnie z tempem ogólnie pojętego rozwoju cywilizacyjnego, co prowadzi do napięcia nerwowego. Długotrwały stres zwiększa ryzyko m.in. nerwicy, depresji w tym depresji alkoholowej.

Psychiatra udziela porad bez skierowania.

Czy mam depresję?

Wielu z nas bagatelizuje wczesne objawy depresji. Odczuwanie smutku i przygnębienia często utożsamiany z kiepskim humorem oraz złym samopoczuciem. Bezsenność, apatia, zmęczenie – czy to już depresja?

Aby zrozumieć co nam dolega, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy odczuwany przez nas smutek, apatia lub cierpienie (bez udziału bólu fizycznego), jest spowodowane jakimś rzeczywistym doświadczeniem – mówi Małgorzata Załęcka, psychoterapeutka z Salve Przychodnie w Łodzi.

Osoby zmagające się z chorobą są apatyczne, przygnębione i zamroczone. Nie wykazują chęci życia, nie cieszą się. Nie potrafią poradzić sobie z przygnębieniem i smutkiem; zamykają się w sobie, uciekają od społeczeństwa, u pacjentów z depresją obserwujemy też inne fobie społeczne – jak np. nerwicę, strach przed przebywaniem w zatłoczonych miejscach, ataki paniki w zamkniętych przestrzeniach itp.

Kiedy mamy depresję, zły nastrój nie mija, przeciwnie - życie staje się z dnia na dzień trudniejsze, coraz bardziej szare i beznadziejne - podsumowuje specjalistka z Salve Przychodnie.

Potrzebuję pomocy

W Polsce niestety wciąż panuje przekonanie, że leczenie depresji, czy sama wizyta u psychoterapeuty to powód do wstydu.

Psychoterapia kojarzy się z uciążliwymi testami i badaniami, które mogą ujawnić prawdziwą naturę i wywołać efekt ,,etykietowania”, którego zdecydowanie większość z nas wolałaby uniknąć.

Ponad to, wizyta u psychologa to dla większości jawne okazanie słabości i przyznanie się do faktu, że nie dajemy sobie rady z problemami. Na szczęście stopniowo się to zmienia. Warto podkreślić, że dzięki wsparciu specjalistów można lepiej zrozumieć siebie i swoje własne reakcje. Dzięki wizycie u psychoterapeuty możliwe staje się obiektywne spojrzenie na własne zachowanie, a to pozwala pracować nad utrzymaniem poprawnych relacji z innymi ludźmi, członkami rodziny, przyjaciółmi czy kolegami z pracy.

Jak wyjść z depresji?

Pierwszym krokiem do pokonania choroby jest przyznanie się do tego, że problem istnieje. Długotrwałe uczucie zmęczenia, zobojętnienia, smutku czy irracjonalnego lęku to sygnał, że konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Wstępna konsultacja medyczna pozwoli wykluczyć inne potencjalne schorzenia np. cukrzycę, choroby tarczycy, anemię czy boreliozę. Jeśli badania wykluczą te choroby, pacjent zostaje skierowany na konsultacje do psychoterapeuty.

Psychoterapia jest świetnym narzędziem do wprowadzenia zmian w życiu, m.in. dla pacjentów chorujących na depresję. Indywidualna praca terapeutyczna pomaga dostrzegać piękno w otaczającym nas świecie - przekonuje psychoterapeutka.

Przebieg terapii w dużej mierze zależy od samego pacjenta, jego zaangażowania i prawdziwej woli walki. Pamiętajmy, że depresja jest chorobą, którą można i należy leczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto