MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy rząd będzie trzymał z BOB-em

(ka)
Ważą się losy największego holdingu energetycznego w Polsce z centralą w Łodzi i przyszłość Elektrowni Bełchatów II – dowiedział się nieoficjalnie „Dziennik”. Stawką są miejsca pracy i tańszy prąd.

Ważą się losy największego holdingu energetycznego w Polsce z centralą w Łodzi i przyszłość Elektrowni Bełchatów II – dowiedział się nieoficjalnie „Dziennik”. Stawką są miejsca pracy i tańszy prąd. Do końca sierpnia Rada Ministrów ma podjąć decyzję o utworzeniu holdingu.

– Od pewnego czasu zabiegam o utworzenie holdingu energetycznego, którego centrala mieściłaby się w Łodzi – przyznaje Krzysztof Makowski, wojewoda łódzki. – Powstanie holdingu przed wejściem do Unii Europejskiej leży w naszym interesie. Kiedy ceny energii zostaną uwolnione, może pojawić się ogromna konkurencja z zagranicy, której musimy sprostać.

W rządzie ścierają się dwie koncepcje holdingu. Według pierwszej, Elektrownia Bełchatów, wraz z Opolem i Turowem weszłaby w skład holdingu nazywanego umownie BOT.

Elektrownia w Turowie jest jednak zadłużona na 2,6 miliarda złotych, a drugie tyle potrzeba na zakończenie tej inwestycji. Dochodowa bełchatowska elektrownia musiałaby więc dokładać do spłaty długów Turowa, co odbiłoby się również na cenie prądu. Siedziba holdingu w takiej postaci znalazłaby się we Wrocławiu.

Druga koncepcja holdingu, znacznie korzystniejsza dla regionu, to tzw. BOB, czyli elektrownie Bełchatów, Opole i Bełchatów II, który – zgodnie z planem – powinien ruszyć w 2007 roku. Siedzibą holdingu byłaby wówczas Łódź.

Zwycięstwo koncepcji BOT oznaczałoby nie tylko zaprzepaszczenie szansy na umieszczenie centrali w Łodzi, ale najprawdopodobniej krach przygotowywanej od wielu lat Elektrowni Bełchatów II.

– Siedziba w Łodzi oznacza 80-90 nowych miejsc pracy, głównie dla absolwentów szkół wyższych – mówi wojewoda Makowski. – Co więcej, jeżeli rozpoczniemy budowę Bełchatowa II, to kolejne zajęcie, tym razem dla firm budowlanych.

Wojewoda ma nadzieję, że ministrów przekonają przede wszystkim racje ekonomiczne. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że energia wytwarzana przez BOB będzie o 10 procent tańsza od wytwarzanej przez BOT – przede wszystkim dlatego, że holding BOB nie będzie musiał spłacać długów Turowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto